Share

یک مرد ایتالیایی در شهر مرکزی ماچراتا در ایتالیا چندین مهاجر آفریقایی‌تبار را در حمله‌ای نژادپرستانه به ضرب گلوله مجروح کرد.

خودروی فرد مهاجم – عکس: afp

به گزارش رسانه‌های محلی، یک مرد ۲۸ ساله شنبه سوم فوریه هنگام رانندگی داخل شهر ماچراتا از پنجره خودرویش به سوی چندین مهاجر آفریقایی‌تبار شلیک کرده است. دست‌کم شش تن هدف حمله این فرد قرار گرفته اند.

پلیس این مرد را بازداشت کرده است.. او هنگام دستگیری توسط پلیس یک پرچم ایتالیا را بر دوش انداخته بود.

نخستین خبر این حمله‌ها ساعت ۱۱ به وقت محلی منتشر شد. شاهدان عینی این حمله گفته بودند که مردی از پنجره خودرویش به سوی دو مهاجر آفریقایی‌تبار جوان آتش گشود و یکی از آنها را مجروح کرد. پس از آن اخبار حملات مشابه دیگری در سطح ماچراتا منتشر شد.

از جزئیات دقیق آسیب‌دیدگان این حمله نژادپرستانه اطلاعی در دست نیست. پلیس ایتالیا تا کنون به گفتن این اکتفا کرده که یکی از مهاجران هدف‌قرارگرفته نیاز به عمل جراحی دارد.

رسانه‌های ایتالیا اما گفته‌اند که حال چهارتن از مجروحان وخیم است.

ایتالیا ماه آینده شاهد برگزاری انتخابات سراسری است. راست‌گرایان در این انتخابات شعارها و سیاست‌های ضدمهاجرتی تندروانه‌ای اتخاذ کرده‌اند. ائتلاف راست میانه که در نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات چهارم مارس پیشتاز است، وعده داده که در صورت دستیابی به قدرت بخش عظیمی از پناهجویان در ایتالیا را از این کشور اخراج خواهد کرد.

هفته پیش نیز یک پناهجوی نیجریه‌ای که درخواست پناهندگی‌اش رد شده است، در ارتباط با مرگ یک دختر ۱۸ ساله ایتالیایی بازداشت شد. این اتفاق احساسات بیگانه‌هراسانه را در ایتالیا افزایش داد. گروه‌های راست‌گرا نیز این واقعه را دستمایه‌ای برای تبلیغ شعارهای ضدمهاجرتی خود قرار داده‌اند. هنوز علت مرگ این دختر ۱۸ ساله مشخص نشده است.

در چهارسال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار مهاجر عمدتاً آفریقایی‌تبار خود را از راه پرخطر مدیترانه به ایتالیا رسانده‌اند. شمار قابل توجهی از این پناهجویان در مدیترانه جان می‌دهند. آنها از سواحل لیبی سفرشان را آغاز می‌کنند؛ کشوری جنگ‌زده که به بردگی‌کشیدن مهاجران و پناهجویان در آن به اعتراض شدید گروه‌ها و فعالان حامی حقوق بشر انجامیده است.


در همین زمینه

احتمال مرگ دست‌کم ۹۰ پناهجو در آب‌های مدیترانه

Share