Share

پس از درگیری‌ شماری از دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران، چند مقام امنیتی و انتظامی با حضور در محل به گفت‌و‌گو با دراویش معترض پرداختند.

یکشنبه، خیابان گلستان هفتم تهران

مسعود مصدق، فرمانده یگان امداد پلیس تهران یکشنبه ۱۵ بهمن با حضور در خیابان گلستان هفتم در پاسداران تهران با دراویش حاضر در آنجا گفت‌و‌گو کرد.

کسری نوری، از فعالان حقوق دروایش که از سال ۱۳۹۰ تا کنون بارها دستگیرشده و هم‌زمان با اعتراضات خیابانی دی ماه ۱۳۹۶ نیز دستگیر شد، در توئیتر خود با انتشار این خبر گفته است که «دراویش مجدداً نگرانی خود را از حضور غیرقانونی و تحریک‌کننده نیروهای سپاهی و لباس‌شخصی اعلام کردند».

به گفته او، مسعود مصدق به دراویش وعده داده تا دخالت «نیروهای سپاهی و لباس‌شخصی» متوقف شود.

حضور نیروهای امنیتی در خیابان محل اقامت نورعلی تابنده، قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی و تجمع دراویش در واکنش به آن از شامگاه شنبه آغاز شد. دراویش گنابادی و نیروهای امنیتی صبح یکشنبه ۱۵ بهمن در خیابان گلستان هفتم، در منطقه پاسداران تهران با یکدیگر درگیر شدند. نیروهای امنیتی از این خیابان که محل اقامت قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی است، خارج شدند.

با این حال، وب‌سایت مجذوبان نور، متعلق به دراویش گنابادی از حضور دراویش در گلستان هفتم تا زمان بازگشت کامل آرامش به این محله خبر داده‌است.

جمهوری اسلامی دراویش گنابادی را یک «گروهک انحرافی» می‌داند و آنها از سوی مأموران امنیتی جمهوری اسلامی همیشه تحت فشار و محدودیت قرار دارند. در ۳۰ سال گذشته، تعداد زیادی از دراویش به حبس محکوم شده‌اند. آخرین بار در جریان اعتراضات خیابانی دی ماه ۱۳۹۶ در سراسر ایران، نیروهای امنیتی پنج فعال حقوق دراویش را دستگیر کردند. در پی تجمع اعتراضی دراویش مقابل زندان اوین تهران، هر پنج نفر از دستگیرشدگان آزاد شدند.


در همین زمینه

درگیری دراویش با نیروهای امنیتی در حوالی منزل قطب دراویش گنابادی

Share