Share

اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل تصمیم گرفت ۳۹ مقام و ۱۴۱ شرکت ایرانی را مورد تحریم قرار دهد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اعضای اتحادیه اروپا در نشست پنج‌شنبه اول دسامبر ۲۰۱۱ (۱۰ آذر ۱۳۹۰) در مورد تحریم نفت ایران به نتیجه نرسیدند اما توافق کردند در آینده گفت‌وگوها را برای تحریم بخش انرژی ایران ادامه دهند.

یونان و ایتالیا که از جمله خریداران نفت ایران هستند، پیش‌تر با تحریم نفت ایران مخالفت کرده بودند.

تحریم‌های امروز اتحادیه اروپا شامل افراد و شرکت‌هایی شده که این اتحادیه آن‌ها را با برنامه اتمی ایران مرتبط می‌داند.

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا واکنشی به گزارش چند هفته پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده است.

علاوه بر این تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا نیز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان ۱۳۹۰) در واکنش به گزارش آژانس، تحریم‌های یک‌جانبه‌ای علیه ایران برقرار کردند.

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا واکنشی به گزارش چند هفته پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده است

بریتانیا بانک مرکزی و مؤسسات مالی ایران را تحریم و تمام معاملات اقتصادی خود را با این کشور متوقف کرد. جرج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا اعلام کرد این تصمیم به علت نقش این مؤسسه‌ها و بانک مرکزی ایران "در توسعه برنامه اتمی نظامی" گرفته شده است.

آمریکا نیز ایران را در فهرست "بزرگ‌ترین" حامیان پول‌شویی قرار داد. ایالات متحده همچنین صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد.

با این حال روسیه از جمله کشورهایی است که می‌گوید تحریم‌های تازه، "گفت‌وگوی سازنده با تهران را بسیار دشوار می‌کند."

کشورهای غربی می‌گویند نگران هستند که ایران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ایران همواره این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آمیز" دارد.

گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین به اضافه آلمان) از سال ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۸۲) به همراه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان آن است که ایران کارهای مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند اما ایران این خواسته را نپذیرفته است.

تاکنون ایران و گروه ۱+۵ چند دور مذاکرات برگزار کرده‌اند اما این گفت‌وگوها بدون نتیجه مشخصی پایان یافته است.

با شکست گفت‌وگوهای هسته‌ای غرب با ایران و تصمیم جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را در سال ۱۳۸۶ به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد.
شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است.

شورای امنیت در دسامبر ۲۰۰۶ قطعنامه ۱۷۳۷، مارس ۲۰۰۷ قطعنامه ۱۷۴۷، مارس ۲۰۰۸ قطعنامه ۱۸۰۳ و ژوئن ۲۰۱۰ قطعنامه ۱۹۲۹ را علیه ایران تصویب کرد.

در این قطعنامه‌ها "جلوگیری از انتقال فناوری موشکی به ایران، ممنوعیت فروش تکنولوژی اتمی به ایران، ممنوعیت خرید تسلیحات از ایران، قطع همکاری با چند بانک ایرانی و تحریم سپاه پاسداران و کشتیرانی" از موارد عمده‌ای است که به تصویب رسیده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا نیز در این سال‌ها تحریم‌های یک‌جانبه‌ای علیه ایران اعمال کرده‌اند. با این حال ایران می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

Share