Share

با تحقق پیشی‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر تشدید و تداوم آلودگی هوا، تمامی مقاطع تحصیلی استان تهران مجدداً تعطیل شدند و خودروهای اورژانس در میادین اصلی شهر استقرار یافتند. شاخص آلودگی هوا (PSI) در روز سه‌شنبه ۱۷بهمن ماه، در تهران «ناسالم برای تمامی گروه‌ها» و در برخی نقاط استان «بسیار ناسالم برای عموم» عنوان شده است.

دولت از شهروندان خواسته از تردد غیرضروری پرهیز کنند/ عکس: تهران سه‌شنبه ۱۷

شاخص آلودگی هوا در برخی نقاط تهران از ۲۰۰ هم فراتر رفته است. شاخص آلودگی هوا، از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک محسوب می‌شود.

وزارت آموزش و پروش در اطلاعیه‌ای تمامی مقاطع تحصیلی استان تهران به جز در فیروزکوه، دماوند و پردیس را چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه تعطیل اعلام کرد. از ابتدای سال تحصیلی تاکنون مدارس شهر تهران به دلیل آلودگی هوا دو برابر سال گذشته تعطیل بودند. در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش مشغول بررسی طرح سازمان حفاظت از محیط زیست برای تعطیلی یکماهه مدارس در فصل سرماست.

همچنین دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند به مادرانی که فرزندشان به دلیل تعطیلی در منزل به سر می‌برند، مرخصی با حقوق اعطا کنند. وزارت بهداشت هم توصیه کرده با مرخصی زنان شاغل موافقت شود.

در تهران پلیس راهنمایی و رانندگی فروش طرح ترافیک روزانه را تا پایان هفته جاری ممنوع کرده. علاوه بر این مقرر شده که از دوشنبه ۱۵ بمهن ماه «طرح زوج و فرد» از درب منازل اجرا شود. بدین ترتیب خودروهایی که شماره آخر پلاک آنها زوج است تنها در روزهای زوج، و خودروهایی با پلاک فرد تنها در روزها فرد اجازه حرکت در شهر را دارند.

همچنین با اعلام مدیرکل محیط زیست استان تهران، «تمامی فعالیت‌های صنعتی، کارگاهی و معدنی که دارای آلایندگی هستند و فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر تهران توسط دستگاه‌های ذیربط» متوقف شد.

اداره  محیط زیست استان تهران از شهروندان خواسته از تردد غیرضروری پرهیز کنند.

بانک جهانی اعلام کرده است که در ۲۵ سال گذشته، مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و پیامدهای آن در ایران حدود ۱۲۰ درصد افزایش یافته است.

آمار رسمی دولتی نیز نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از سوخت وسایل نقلیه و همچنین موتور خودروها است.


آلودگی هوا در روزهای گذشته

آنچه باید درباره آلودگی هوا بدانیم

Share

دسته بندی‌ها: اخبار, محیط زیست

کلید‌واژه ها: , ,

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.