Share

در میانه تنش بین اسرائیل و لبنان بر سر مرزهای زمینی و دریایی، شورای عالی دفاع لبنان دستور داد که از ایجاد دیوار مرزی توسط اسرائیل در قلمرو لبنان جلوگیری شود.

برج دیده‌بان مرزی لبنان - اسرائیل در نزدیکی راس ناقوره که توسط خط آبی متعلق به سازمان ملل جدا شده است.

برج دیده‌بان مرزی لبنان – اسرائیل در نزدیکی راس ناقوره که توسط خط آبی متعلق به سازمان ملل جدا شده است.

به‌گزارش رویترز، سعدالله الحمد، دبیرکل شورای عالی دفاع لبنان چهارشنبه ۷ فوریه / ۱۸ بهمن پس از نشست سران دولتی و نظامی این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که: «این دیوار اگر ساخته شود به‌عنوان حمله به سرزمین لبنان محسوب خواهد شد.»

دبیرکل شورای عالی دفاع لبنان بدون ارائه جزئیات گفته است که این شورا «دستورالعمل‌های خود را برای مقابله با این تجاوز به‌منظور جلوگیری از اسرائیل برای ساخت‌وساز (دیوار) در قلمرو لبنان صادر کرد.»

رهبران لبنان، اسرائیل را متهم به تهدید ثبات منطقه مرزی کرده‌اند. بحث در مورد ساختن دیوار و برنامه‌های لبنان برای استخراج نفت و گاز از منطقه آبی مورد مناقشه، تنش میان دو کشور را تشدید کرده است.

اسرائیل به تصمیم شورای عالی دفاع لبنان واکنشی نشان نداده است اما پیش از این اعلام کرده بود که دیواری که می‌خواهد بسازد و همچنین یک میدان گازی در منطقه مدیترانه که بر سر آن اختلاف هست در قلمرو اسرائیل قرار دارند.

از سال ۲۰۰۶ و در پی آخرین جنگ بین اسرائیل و جنبش حماس لبنان، منطقه مرزی دو کشور به‌طور عمده آرام بوده است. در آن جنگِ خونین حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر لبنانی که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند و ۱۶۰ نفر اسرائیلی که بیشتر آن‌ها سرباز بودند، کشته شدند. از آن زمان تاکنون هیچ گونه درگیری عمده‌ای میان اسرائیل و حزب‌الله، که ایران از آن حمایت می‌کند، وجود نداشته است.

روز گذشته، سه‌شنبه ۶ فوریه / ۱۷ بهمن دفتر ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که میشل عون، رئیس جمهوری، سعد حریری، نخست‌وزیر و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان توافق کردند که مانع از ساختن دیواری توسط اسرائیل در زمین‌های مرزی لبنان و تهدید یک بلوک انرژی در آب‌های مورد اختلاف دو کشور شوند.

بیشتر بخوانید:

رهبران لبنان: اسرائیل ثبات مرزها را تهدید می‌کند

اختلاف اسرائیل و لبنان بر سر چیست؟

Share