Share

بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای حامی حکومت سوریه در ضد حمله ائتلاف به رهبری آمریکا کشته شدند. این ضد حمله شامگاه گذشته آغاز شد و تا بامداد پنجشنبه ۸ فوریه/ ۱۹ بهمن نیز ادامه یافت. معلوم نیست که آیا شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران نیز در این درگیری‌ها حضور داشتند.

سپتامبر ۲۰۱۷: نیروهای حامی اسد «حطله الشرقیه» در شرق رود فرات در دیرالزور را از داعش پس گرفتند (عکس: آرشیو)

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که نیروهای حامی حکومت سوریه قصد داشتند در هشت کیلومتری شرق منطقه حائل نظامی در کرانه رود فرات، در استان دیرالزور با سلاح‌های سنگین از جمله توپخانه و تانک و موشک از فرات عبور کنند. یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نام او افشا نشده تعداد نیروهای حامی حکومت اسد را حدود ۵۰۰ نفر تخمین زده است. «نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا قرار دارند، در آن سوی فرات مستقر بودند. در میان آن‌ها گروهی از مستشاران و سربازان آمریکایی هم که مقر آن‌ها در استان دیرالزور است حضور داشتند.

مقام پنتاگون به خبرگزاری رویترز گفته است:

«تصور می‌کنیم که نیروهای حامی حکومت سوریه می‌خواستند با عبور از فرات زمین‌هایی را که نیروهای دموکراتیک سوریه از دست داعش بیرون آورده بودند، پس بگیرند.»

در این منطقه بزرگ‌ترین میدان نفتی سوریه قرار دارد. در سپتامبر ۲۰۱۷ نیروی دموکراتیک سوریه میدان نفتی در دیرالزور را از داعش پس گرفت. هم‌زمان نیروهای حکومت بشار اسد هم با پشتیبانی نیروی هوائی روسیه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران شهرالمیادین و نیز مرکز استان دیرالزور را از داعش پس گرفتند. رود فرات این دو منطقه را از هم جدا می‌کند.

ائتلاف به رهبری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که از شامگاه گذشته تا صبح امروز در مجموع شش مورد حمله هوایی علیه نیروهای حامی اسد در کرانه فرات انجام داده است.

ائتلاف پیش از بمباران مواضع نیروهای حامی حکومت اسد، به مقامات وزارت دفاع روسیه هشدار داده بود.

نیروهای دمکراتیک سوریه، گروهی شبه‌نظامی متشکل از کـردها و اعراب سوریه است. آن‌ها از حمایت هوایی، نظامی و مستشاری ائتلاف به رهبری آمریکا، بهره می‌برند و در شمال و شرق سوریه حضور دارند.

روسیه هم از ارتش سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، از جمله حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند.

Share