Share

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، شامگاه چهارشنبه ۱۸ بهمن در سفرش به تهران، با رئیس جمهوری اسلامی و وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. چاووش اوغلو خاطرنشان کرد که عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه موقتی‌ست و ترکیه چشم‌داشتی به خاک سوریه ندارد.

تهران، چهارشنبه ۱۸ بهمن: حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی و مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه

حسن روحانی در نشست خبری سه‌شنبه ۱۷ بهمن خود با انتقاد از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه گفته بود «این عملیات ثمری نخواهد داشت و ورود یک ارتش به خاک دیگری، باید با اجازه‌ دولت آن کشور و رضایت مردم آن باشد.»

یک روز بعد از این اظهارات چاووش‌اوغلو در دیدار با روحانی و ظریف اطمینان داد که عملیات نظامی ترکیه در عفرین موقتی‌ست و ترکیه چشمداشتی به خاک سوریه ندارد. پیش از این بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه این ادعا را در میان آورده بود که عملیات «شاخه زیتون» علیه کردهای سوریه با هماهنگی با حکومت اسد انجام می‌شود.

حسن روحانی در این دیدار خواهان یکپارچگی و وحدت سوریه و همکاری بیشتر ایران، ترکیه و روسیه در این جهت شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ب اف ام فرانسه با اشاره به حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه گفته بود:

«من خواهان خروج تمامی نیروهایی هستم که نباید در سوریه حضور داشته‌ باشند، از جمله شبه‌نظامیان ایران، همینطور حزب‌الله.»

 وزیر خارجه فرانسه در آذر سال جاری هم خواهان خروج شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران از سوریه شده بود. لودریان ایران را به «سلطه‌طلبی در خاورمیانه» و تلاش برای گسترش نفوذش در لبنان، یمن، سوریه و عراق متهم کرده است.

از سوی دیگر مقام های محلی کُرد در عفرین، از آمریکا، اتحادیه اروپا، و شورای امنیت سازمان ملل خواستند برای توقف تهاجم نیروهای نظامی ترکیه در خاک سوریه مداخله کنند.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه فرانسه خواهان خروج شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران از سوریه شد

Share