Share

خبرگزاری دولتی کره شمالی (KCNA) یک روز پیش از آغاز بازی‌های المپیک زمستانی در کره جنوبی اعلام کرد که پیونگ‌یانگ این بازی‌ها را تبدیل به تریبون سیاسی نخواهد کرد و فرستادگان رژیم کره شمالی قصد ندارند با نمایندگان آمریکا در حاشیه این رویداد ورزشی گفت‌وگو کنند.

پرچم کره شمالی ـ عکس از آرشیو

پرچم کره شمالی ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، خبرگزاری کره شمالی به‌نقل از چو یونگ سام، نماینده ارشد وزارت امور خارجه این کشور نوشته است: «ما روشن می‌گوییم؛ کوچک‌ترین قصدی نداریم که در زمان حضور خود در جنوب با مقام‌های آمریکایی دیدار کنیم.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، به مون جائه ـ این، رئیس جمهوری کره جنوبی هشدار داده بود که کره شمالی می‌خواهد از بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ بهره‌برداری تبلیغاتی کند. او تأکید کرده بود: « ما اجازه نخواهیم داد که کره شمالی پشت پرده المپیک واقعیت بردگی مردم خود و تهدید کل منطقه را پنهان کند.»

پنس روز پنج‌شنبه ۸ فوریه / ۱۹ بهمن در هنگام بازدید از پایگاه هوایی یوکوتا در ژاپن اعلام کرد که آمریکا و متحدانش امیدوارند که از بحران هسته‌ای کره شمالی به‌شکل مسالمت‌آمیز حل شود اما تمام گزینه‌ها روی میز خواهند بود.

وزارت امور اتحاد کره جنوبی روز چهارشنبه خبر داد که کیم یو یونگ، خواهر کوچک کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی شرکت خواهد کرد. مایک پنس نیز از جمله مقام‌های خارجی است که در این مراسم حضور دارند.

خواهر ۲۸ ساله رهبر کره شمالی نخستین عضو خانواده حاکم بر این کشور است که از زمان جنگ کره تاکنون به کره جنوبی می‌رود. به‌گفته دولت کره جنوبی، او قرار است روز جمعه با جت شخصی در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه به‌وقت محلی وارد فرودگاه اینچئون شود.

این رویکردهای کره شمالی مانع از آن نشده است که مایک پنس در ژاپن کره شمالی را با تحریم‌های تازه تهدید نکند. او روز چهارشنبه در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفت: «آمریکا به‌زودی، سخت‌گیرانه‌ترین و گسترده‌ترین تحریم‌های اقتصادی خود در طول تاریخ، علیه برنامه هسته‌ای کره شمالی را اعلام خواهد کرد و بیشترین تلاش را برای انزوای بین‌المللی این کشور انجام خواهد داد.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا احتمال مذاکره با نمایندگان کره شمالی در جریان بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ را رد نکرد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که دخترش ایوانکا در مراسم افتتاحیه بازی‌ها شرکت خواهد داشت، گفت‌وگو با کره شمالی در آینده نزدیک را مورد تردید قرار داده است.

این در حالی است که چو یانگ سام، مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی روز پنج‌شنبه به خبرگزاری دولتی این کشور گفته است: «ما هرگز از آمریکا التماس گفت‌وگو نکرده‌ایم و این به همین شکل ادامه خواهد یافت.»

به‌گفته او اعزام نمایندگان کره شمالی به پیونگ‌چانگ تنها با هدف شرکت در جشن بازی‌های المپیک است و نه به‌عنوان استفاده از یک ابزار سیاسی.

رهبران کره شمالی ورزشکاران این کشور را به بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ اعزام کرده‌اند. قرار است دو کره تیم هاکی زنان مشترکی را در این بازی‌ها شرکت دهند و ورزشکاران دو کشور زیر یک پرچم رژه بروند. همچنین طرفداران تیم‌های کره شمالی و موزیسین‌های این کشور نیز در بازی‌های المپیک زمستانی حضور خواهند داشت.

بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ کره جنوبی از ۹ تا ۲۵ فوریه (۲۰ بهمن تا ۶ اسفند) برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

دو کره با یک پرچم در مراسم المپیک زمستانی شرکت خواهند کرد

Share