Share

جنگنده‌‌های شکاری نیروی هوایی ترکیه بامداد جمعه ۹ فوریه/ ۲۰ بهمن بمباران مواضع کردهای شمال سوریه در عفرین را بعد از یک وقفه پنج روزه از سر گرفتند.

بمباران عفرین در شمال سوریه (عکس: آرشیو)

خبرگزاری آنادولو گزارش داده که جنگنده‌های شکاری ارتش ترکیه از نیمه‌شب گذشته تاکنون دست‌کم ۶ بار عفرین را بمباران کرده‌اند. گزارشی از کشته‌شدگان و مجروحان در این حملات منتشر نشده است.

ترکیه به درخواست روسیه بمباران عفرین را به مدت ۵ روز متوقف کرده بود. شورشیان سوری ۳ فوریه یک فروند جنگنده شکاری ارتش روسیه را در ادلب هدف قرار داده بودند. روسیه در این مدت در تلاش بود سامانه دفاع هوایی خود را برای مقابله با این تهدید تازه تقویت کند.

ترکیه ۲۰ روز قبل با حمله زمینی و هوایی به عفرین در شمال سوریه عملیات «شاخه زیتون» را آغاز کرد. دولت ترکیه می‌گوید هدفش از این حملات مقابله با یگان‌های مدافع خلق کرد است که به نظر دولت اسلام‌گرای ترکیه شاخه‌ای از  پ ک ک و یک گروه تروریستی و تهدیدی برای امنیت مرزهای ترکیه قلمداد می‌شود.

ایران خواهان توقف عملیات «شاخه زیتون» و خروج ارتش ترکیه از خاک سوریه شده بود. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اما در سفر چهارشنبه ۱۸ بهمن خود به تهران و در دیدار  و گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اطمینان داد که حضور ترکیه در سوریه موقتی‌ست و ترکیه چشمداشتی به خاک این کشور ندارد.

بیشتر بخوانید:

چاووش‌اوغلو: به خاک سوریه چشمداشتی نداریم

Share