Share

گروهی از شخصیت‌های ملی ـ مذهبی از رضا شهابی، فعال کارگری که هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد خواستند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

به‌گزارش تارنمای ندای آزادی، احمد صدر حاج‌سیدجوادی، حبیب‌الله پیمان، حسین شاه‌حسینی، اعظم طالقانی و لطف‌الله میثمی، پنج تن از فعالان ملی ـ مذهبی در ایران خواهان پایان دادن به اعتصاب غذای رضا شهابی در زندان شدند.

رضا شهابی، عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد و اتوبوسرانی تهران و حومه، از آغاز آذرماه جاری در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

این فعالان سیاسی در پیام خود خطاب به رضا شهابی نوشته‌اند: "با توجه به نگرانی خانواده، دوستان و دوستداران‌تان نسبت به سلامت جسمی شما؛ این جانبان تقاضا می‌کنیم که به اعتصاب خود پایان داده و با حفظ سلامتی‌تان پیگیر وضعیت حقوقی خود شوید."

آن‌ها اظهار امیدواری کرده‌اند که هر چه سریع‌تر به وضعیت این فعال سندیکایی رسیدگی شده و خانواده‌ وی از نگرانی بیرون آیند.

اعتصاب غذای این فعال کارگری به دلیل وضعیت جسمانی وی می‌تواند پیامدهای ناگواری برای سلامتی او داشته باشد

رضا شهابی بیش از ۱۵ ماه است که همچنان در بازداشت موقت و در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد.

وی در آخرین تماس تلفنی با خانواده‌اش اعلام کرده بود که دیگر توان تحمل چنین شرایطی را ندارد و دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

اعتصاب غذای این فعال سندیکایی در حالی آغاز شده است که وضعیت جسمانی وی بسیار وخیم گزارش شده و به گفته پزشکان، غضروف بین تعدادی از مهره‌های ستون فقرات‌اش از بین رفته و به دلیل فشار مهره‌ها روی اعصاب نخاعی، احتمال از کار افتادن دست و پای چپ او وجود دارد.

رضا شهابی از درد شدید در ناحیه گردن، کمر و دست رنج می‌برد و قلب و کلیه‌اش در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

در چنین شرایطی اعتصاب غذای این فعال کارگری می‌تواند پیامدهای ناگواری برای سلامتی او داشته باشد.

رضا شهابی پیش از این یک بار دیگر نیز در آذرماه سال گذشته در اعتراض به وضعیت پرونده خود به‌مدت دو هفته دست به اعتصاب غذا زده بود.

وی تنها به درخواست عده‌ای از فعالان کارگری و سیاسی و همین‌طور خانواده‌اش که از وضعیت او نگران بودند پس از یک هفته اعتصاب غذای خشک خود را به اعتصاب تر تبدیل کرد و سپس به آن پایان داد.

رضا شهابی، خزانه‌دار سندیکای شرکت واحد، در روز ۲۲ خردادماه سال گذشته پس از فراخوانده شدن به دفتر مرکزی شرکت واحد، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و در مدت نزدیک به شش ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت.

وی از جمله کسانی است که طی اعتصاب شش سال پیش کارگران شرکت واحد، حکم تعلیق از کار دریافت کرد. او چند هفته پیش از دستگیری، پس از چهار سال بیکاری و قطع دستمزد، با رأی دیوان‌عدالت اداری به سر کار بازگشته بود.

مدافعان حقوق بشر سال گذشته گزارش دادند که شهابی تحت انواع فشارهای روحی و جسمی قرار گرفته است تا اتهامات طرح‌شده علیه خود را بپذیرد.

با بازداشت رضا شهابی، گروه‌های مختلف در داخل ایران و خارج از این کشور خواهان آزادی وی شدند.
 

Share