Share

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه تازه‌ای اعلام کرده که نیروهای امنیتی کردستان عراق سال گذشته ده‌ها نفر از زندانیان داعشی را اعدام کرده و جسد آن‌ها را در یک گور جمعی در شمال غرب موصل دفن کرده‌اند.

بازداشت یک مظنون همکاری با داعش توسط نیروهای امنیتی کردستان عراق، پس از درگیری در کرکوک ـ عکس از آرشیو

بازداشت یک مظنون همکاری با داعش توسط نیروهای امنیتی کردستان عراق، پس از درگیری در کرکوک ـ عکس از آرشیو

گزارش دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه ۹ فوریه / ۲۰ بهمن منتشر شده و این سازمان مدافع حقوق بشر در آن گفته است که نیروهای امنیتی اقلیم کردستان، موسوم به «آسایش» از ۲۳ اوت تا ۳ سپتامبر ۲۰۱۷ افرادی از گروه «دولت اسلامی» (داعش) را اعدام کرده و در گور دسته‌جمعی دفن کرده‌اند.

این نیروهای امنیتی ابتدا مردانی که خارجی و عراقی بودند را در مدرسه‌ای در روستای ساحل الملیحه، در ۷۰ کیلومتری شمال غربی موصل بازداشت کردند. به گفته یکی از اعضای نیروهای امنیتی که اکنون بازنشسته شده، نیروهای «آسایس» این افراد را به زندانی در شیلگیه، روستایی که در ۴۵ کیلومتری این محل قرار داشت منتقل کرده و از آن‌جا آن‌ها را به دو محل در نزدیکی شهر زومر برده و آن‌ها را اعدام کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر یک گور دسته‌جمعی را شناسایی کرده که طبق گفته این عضو بازنشسته نیروهای امنیتی و شش ساکن روستای همسایه، نیروهای «آسایش» دست‌کم عده‌ای از افراد بازداشت‌شده را در آن دفن کرده‌اند.

لما فقیه، معاون مدیر امور خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر گفت: «شواهد نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی آسایش در مدت یک هفته هر شب مظنونین دستگیرشده عضو داعش را به‌شکل گروهی اعدام می‌کردند، شاید ده‌ها و حتی صدها نفر از بازداشت‌شدگان را.»

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است: «گور دسته‌جمعی در ناحیه مخزن سد موصل واقع شده و اهمیت بسیار دارد که متخصصان پزشکی قانونی بین‌المللی بتوانند تا قبل از آن‌که باران‌های فصلی امسال مخزن سد را هنوز پر نکرده به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند تا بتوانند جسدها را مورد بررسی قرار دهند.»

این سازمان مدافع حقوق بشر از دستگاه قضائی اقلیم کردستان خواسته است تا به این جنایت جنگیِ احتمالی رسیدگی کرده و کسانی را که در این زمینه در بالاترین سطح مسئولیت قرار دارند، محاکمه کند.

پیشمرگه‌های «آسایش» در عملیات بازپس‌گیری موصل، شرکت داشتند. داعش در سال ۲۰۱۴ در این شهر حکومت خلیفه‌ای خود را اعلام کرد.

دیندار زیباری، رئیس هیئت ارزیابی و پاسخگویی به گزارش‌های بین‌المللی حکومت اقلیم کردستان چنین اعدام‌های غیرقانونی را تکذیب کرده و گفته است که این اجساد متعلق به افرادی از داعش است که در عملیات نظامی کشته شده‌اند و «احتمالاً جمع‌آوری شده‌اند تا به خاک سپرده شوند.»

رویترز نیز نوشته است که یک مقام امنیتی کردستان عراق حاضر نشده به سئوالات این خبرگزاری در این‌باره پاسخ دهد.

ارتش عراق در مسیر پیشروی خود به سوی موصل و پس از فتح آن، چندین گور ‌جمعی را که گفته می‌شد اجساد کسانی در آن‌ها قرار دارند که توسط داعش کشته شده‌اند، کشف کرد.

Share