Share

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اعلام کرد که ۸۰ درصد از بیمارستان‌های پایتخت از شرایط ایمنی برخوردار نیستند.

پلاسکو در آتش (عکس از مصطفی صدری، خبرگزاری ایلنا)

بحث بر سر ایمن‌سازی ساختمان‌ها پس از آتش‌سوزی پلاسکو بالا گرفت (عکس از مصطفی صدری، خبرگزاری ایلنا)

به گفته محمود قدیری، بیش از پنج‌ هزار ساختمان دولتی در تهران تا کنون به عنوان ساختمان‌های ناایمن شناسایی شده‌اند، اما مدیران دولتی هنوز به ضرورت رفع خطر «باور» ندارند.

یکی از وظایف مدیران دولتی ایمن‌سازی ساختمان‌های تحت مدیریت آنها است.

بحث بر سر ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر آتش‌سوزی پس از حادثه حریق در ساختمان پلاسکو تهران بالا گرفت. در پلاسکو که ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۵ بر اثر عدم رعایت شرایط ایمنی سوخت و فروریخت، ۲۲ تن کشته و ۲۳۵ تن مجروح شدند. پس از آن اعلام شد که ۱۰۰ ساختمان مشابه پلاسکو که در برابر حریق ناایمن هستند، در تهران وجود دارد.

۸۰ درصد از بیمارستان‌های تهران نیز به عنوان ساختمان‌های ناایمن شناسایی شده‌اند. قدیری اعلام کرد که «تا کنون چندین بیمارستان دچار حریق شدند ولی با حضور به موقع آتش‌نشانی و عملکرد کسانی که در بیمارستان بودند ختم به خیر شده است.»

به گفته معاون پیشگیری آتش‌نشانی، قوانین مربوط به ایمن‌سازی ساختمان‌ها قدیمی‌اند و الزام‌آور نیستند و باید به‌روز شوند.

این نظر در سالگرد پلاسکو نیز از سوی دیگر مسئولان تکرار شد. بهمن کشاورز، وکیل دادگستری در این زمینه ۳۰ دی‌ماه به ایلنا گفت که « بعید است در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت در خصوص کارگاه‌های ناایمن، تصمیم جدی اتخاذ و اجرا شود.»

حاتم شاکری، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در همین زمینه به ایلنا خبر داد که ساختمان‌های فرسوده دیگر تعطیل نخواهند شد و حکم تعطیلی آنها به «نصب سیستم اطفاء حریق» فروکاسته شده است.


در همین زمینه

سالگرد پلاسکو: فاجعه برای بازماندگان ادامه دارد

Share