Share

تلفات ترکیه در عملیات موسوم به «شاخه زیتون» بالاتر می‌رود. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه شنبه ۱۰ فوریه / ۲۱ بهمن اعلام کرد که یک بالگرد ارتش این کشور در منطقه عفرین در شمال سوریه سرنگون شده است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به زودی در سفری به غرب آسیا و شمال آفریقا از آنکارا دیدار خواهد کرد تا گفت‌و‌گوهایی «جدی و محکم» درباره عملیات ترکیه در عفرین انجام دهد. کردهای شمال سوریه می‌گویند ترکیه ده‌ها خانه مسکونی را در عفرین ویران کرده است.

تخریب خانه‌ها در جندیرس عفرین بر اثر بمباران و گلوله‌باران ترکیه

رجب طیب اردوغان در سخنرانی برای حامیان حزب حاکم «عدالت و توسعه» (ا ک پ) در استانبول سرنگونی بالگرد این کشور را دقایقی پس از این اتفاق چنین اطلاع‌رسانی کرد:

یکی از بالگردهایمان همین اندکی پیش سرنگون شد. در جنگیم و از این چیزها اتفاق می‌افتد. شاید یک بالگرد از دست بدهیم، اما تلافی‌اش را درمی‌آوریم.

ارتش ترکیه در بیانیه خود بدون اشاره به علت سقوط این بالگرد، اعلام کرد که دو سرباز سرنشین کشته شده‌اند و کارکنان فنی در حال بررسی واقعه هستند.

شبکه خبری فرات‌نیوز، نزدیک به حزب کارگران کردستان (پ ک ک) نیز ویدئویی از لحظه سقوط منتشر کرده است.

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه ۲۱ روز پیش آغاز شد. شبه‌نظامیان «ارتش آزاد سوریه» با پشتیبانی هوایی و زمینی ارتش ترکیه در عفرین با کردهای سوری می‌جنگند.

آنکارا دلیل اصلی این حمله را هدف قراردادن «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای «اتحاد دموکراتیک» کردهای سوریه در منطقه عفرین عنوان کرده است.

ترکیه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را حزبی تروریستی می‌داند و ی پ گ را نیز شاخه این حزب در سوریه قلمداد می‌کند و خطری برای امنیت ملی خود.

مذاکرات دشوار تیلرسون در آنکارا

تنها ترکیه حزب اتحاد دموکراتیک کردهای شمال سوریه را حزبی «تروریستی» قلمداد می‌کند. ی پ گ و ی پ ژ (یگان‌های مدافع زنان) رهبری ائتلاف «نیروهای دموکراتیک سوریه» را برعهده دارند که تحت پشتیبانی آمریکا، علیه داعش می‌جنگد.

در همین راستا، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا از یکشنبه در سفری به غرب آسیا و شمال آفریقا، عازم ترکیه نیز خواهد شد تا با سران این کشور درباره عملیات نظامی عفرین به رایزنی بپردازد.

آمریکا ضمن اعلام اینکه «نگرانی‌های امنیتی ترکیه را درک می‌کند»، از آنکارا خواسته تا این عملیات را به صورت محدود پیش ببرد. اردوغان اما هدف بعدی را منبج (منبیج) خوانده که دو هزار نیروی آمریکایی در آن مستقر هستند.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران توضیح داده که تیلرسون «از ترکیه خواهد خواست تا در عملیات عفرین و عملیات در راستای مرز با سوریه خویشتن‌داری نشان دهد.» او گفته که «این گفت‌و‌گوها دشوار خواهد بود.»

ایران نیز خواهان پایان عملیات در عفرین شده است.

تخریب ۲۰۰ خانه مسکونی در منطقه‌ای در عفرین

کردهای شمال سوریه می‌گویند که جندیرس در عفرین بر اثر حملات ترکیه به شدت تخریب شده است.

فرات‌نیوز ادعا می‌کند که حدود ۲۰۰ خانه از ۴۰۰ خانه مسکونی در محله جر در جندیرس که به ساکنان کرد و عرب تعلق داشته، ویران شده است.

به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، ترکیه تاکنون توانسته یک شهر و ۲۰ روستای پراکنده را در مرز ترکیه و عفرین در ۲۰ روز نخست عملیات تسخیر کند. به گفته این گروه، بمباران‌های سنگین در جندیرس برای پیشروی نیروهای زمینی در این منطقه صورت گرفته است.

به گفته این گروه ناظر، تا کنون ۷۰ غیرنظامی، از جمله ۱۳ زن و ۲۱ کودک در عفرین جان داده‌اند. این گروه آمار کشته‌شدگان نیروهای کرد را ۱۳۵ تن و آمار کشته‌شدگان نیروهای ترکیه و ارتش آزاد را ۱۵۸ تن اعلام کرده که در این میان، ۲۲ سرباز ارتش ترکیه نیز کشته شده‌اند.


در همین زمینه

Share