Share

در پی اعلام خبر دستگیری هفت تن از فعالان و متخصصان محیط زیست در ایران، اکنون رامین سید امامی(کینگ رام)، خواننده و آهنگساز، در صفحه اینستاگرام و توئیتر خود از مرگ پدرش کاووس سید امامی، فعال محیط زیست در زندان خبر داده است.

از راست به چپ: رامین سیدامامی(کینگ رام) و کاووس سیدامامی

این خواننده ایرانی در پستی در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشته دادسرای انقلاب تهران مادرش مریم ممبینی را احضار کرده و  «به طور ناگهانی» خبر مرگ همسرش، سید کاووس امامی را به او اعلام کرده‌اند. کینگ رام می‌گوید دادسرای مدعی شده کاووس امامی در زندان خودکشی کرده است.

ساعاتی پیش عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از دستگیری هفت «متهم به جاسوسی» خبر داده بود. دولت آبادی گفته بود «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند».

برخی از منابع خبری تأیید کرده بودند که این هفت فعال محیط زیست از جمله کاووس سید امامی، اعضای موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بودند. این موسسه در وب‌سایت خود هدفش را حفاظت از گونه‌های در  معرض خطر به ویژه یوزپلنگ ایرانی اعلام کرده بود.

کاووس سید امامی ۶۴ ساله، مدیرعامل پیشین این مؤسسه و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق از چهارم بهمن در بازداشت به سر می‌برد.

او نویسنده کتاب «اخلاق و محیط زیست: رهیافتی اسلامی» است. از او پژوهش‌ها و مقالات زیادی در زمینه جامعه‌شناسی سیاسی اسلام منتشر شده است.

کاووس سید امامی چندمین مورد از بازداشتی‌هایی است که ظرف یکماه گذشته  خبر خودکشی او به صورت ناگهانی به خانواده‌اش اعلام می‌شود. شماری از فعالان سیاسی و ناظران حقوق بشر در ایران درباره علت واقعی مرگ این بازداشتی‌ها و دلایل اعلام شده از سوی مسئولان قضایی تردیدهایی را مطرح کرده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، علاوه بر کاووس سید امامی، مراد طاهباز  فعال محیط زیست ایرانی- آمریکایی  دیگر عضو موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» که اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

دادستان تهران گفته احکام سنگینی در انتظار این متهمان است.

آذرماه امسال سازمان مردم نهاد «حیات وحش میراث پارسیان» با انتشار بیانیه نسبت به اتهامات دو نشریه‌ای که زعم آنها منتقد دولت هستند واکنش نشان دادند و اعلام کردند این موسسه از «هیچ رانتی» برخوردار نیست و اتهامات این نشریات برای تخریب چهره دولت و مسئولان سازمان محیط زیست است.

چند ماه پیش وب‌سایت‌های نزدیک به محافظه‌کاران از جمله خبرگزاری تسنیم این موسسه را به برگزاری تورهای شکار و دست داشتن در شکار یک ماده یوز در منطقه حفاظت شده توران متهم کرده بود.


در همین زمینه

خودکشی زندانیان؛ روایت چهار دهه نقض حقوق بشر در ایران

Share