Share

به گفته سازمان ملل متحد، ۲۳۰ غیرنظامی در یک هفته اخیر بر اثر حملات هوایی روسیه و سوریه به مواضع مخالفان بشار اسد، رئیس دولت دمشق کشته شده‌اند.

امدادگران در غوطه شرقی برای کمک به آسیب‌دیدگان حملات هوایی به سمت محل بمباران می‌دوند ـ عکس: afp

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل شنبه ۱۰ فوریه / ۲۱ در بیانیه‌ای از کشته‌شدن این ۲۳۰ غیرنظامی در مناطق مختلف تحت کنترل مخالفان در سوریه خبر داد و گفت که شاید این کشتار و تخریب گسترده مناطق یادشده «جنایت جنگی» محسوب شود.

او هفته گذشته را یکی از «خونین‌ترین دوره‌های جنگ سوریه» خواند.

بیانیه کمیسر عالی سازمان ملل به چندین منطقه باقی‌مانده در دست مخالفان مسلح بشار اسد اشاره کرده است. بنابر این بیانیه، غوطه شرقی در حومه دمشق بیشترین تلفات غیرنظامی را داشته است. ۳۵۰ هزار غیرنظامی در این منطقه به دام افتاده‌اند و در بمباران‌هایی که بین پنجم تا هشتم فوریه در این منطقه انجام شده، ۲۱۰ غیرنظامی از جمله ۵۰ کودک و ۴۲ زن کشته شده‌اند. سه مرکزی درمانی و پزشکی نیز در این منطقه تخریب شده است.

دیگر تلفات غیرنظامیان به ادلب مربوط می‌شود. در ادلب شش مرکز پزشکی و درمانی در بمباران‌ها تخریب شده‌اند.

به گفته رعد حسین، دفتر او گزارش‌هایی مبنی بر استفاده احتمالی ارتش سوریه از «گازهای سمی» در بمباران شهر سراقب در چهارم فوریه دریافت کرده. این شهر که در استان ادلب قرار دارد، تحت کنترل جبهه تحریر شام، به سرکردگی جبهه النصره، شاخه سابق القاعده در سوریه است.

رعد حسین در این بیانیه نوشت:

پس از هفت‌سال بی‌عملی در شورای امنیت، وضعیت سوریه به گونه‌ای است که باید به دادگاه جنایی بین‌المللی ارجاع شود و دولت‌های مختلف باید تلاش هماهنگ بیشتری برای رسیدن به صلح انجام دهند.

استان ادلب در شمال شرق سوریه در سال ۲۰۱۵ توسط شورشیان اشغال شد و آخرین استان سوریه است که در کنترل مخالفان قرار دارد. «هیئت تحریر شام»، شاخه سابق القاعده در سوریه و «احرار شام»، ائتلافی از مخالفان اسلام‌گرای اسد کنترل مناطقی را در این استان در اختیار دارند. گروه «دولت اسلامی» (داعش) نیز جبهه جدیدی در این استان گشوده است.

بر اساس توافق آستانه، ادلب قرار بود یکی از مناطق کاهش تنش باشد.

نیروهای سوری و حامیان آنها ابتدای سال جاری میلادی وارد استان ادلب شدند.


در همین زمینه

Share