Share

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در حاشیه برگزاری نشست کابینه امنیتی این کشور از حمله هوایی اسرائیل به سوریه به عنوان مهم‌ترین ضربه اسرائیل به حضور نظامی ایران در سوریه طی یک دهه گذشته یاد کرد.

نتاتیاهو در کنار وزیر دفاع و فرمانده ارتش اسرائیل (عکس: آرشیو)

شنبه ۱۰ فوریه/ ۲۱ بهمن ابتدا ارتش اسرائیل یک فروند پهپاد ایرانی را ساقط کرد و سپس در واکنش به نفوذ پهپاد ایرانی به قلمرو اسرائیل در بلندی‌های جولان، اهدافی را در سوریه بمباران کرد. در این حمله یک جنگنده اف‌ـ‌۱۶ اسرائیل سرنگون شد. گفته شده بود که جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل یک مرکز پرتاب پهپادهای ایران در خاک سوریه را هدف قرار داده‌اند. ساعتی بعد ارتش اسرائیل اعلام کرد به ۱۲ هدف متعلق به سوریه و ایران، از جمله فرودگاه السویدا و یک انبار اسلحه در حومه دمشق حمله کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه گذشته اعلام کرد که اسرائیل به هرگونه تحرک نظامی علیه این کشور از خاک سوریه واکنش نشان خواهد داد:

«ما روز شنبه ضربه سهمگینی به نیروهای نظامی سوریه و ایران وارد آوردیم. بدون هیچگونه سوءتفاهمی برای همگان مشخص کردیم که قواعد بازی قدری تغییر کرده است. ما همچنان به هرگونه تحرک نظامی برای حمله به اسرائیل پاسخ می‌دهیم. این سیاست ما بود و در آینده هم سیاست ماست و تغییری در آن به وجود نمی‌آید.»

وزارت خارجه روسیه با انتقاد از حمله هوایی اسرائیل به خاک سوریه، از دولت اسرائیل خواسته است خویشتنداری پیشه کند و به استقلال و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد:

«برای ما کاملاً غیر قابل قبول است که جان سربازان ارتش روسیه که به درخواست دولت قانونی و مشروع سوریه به آن کشور اعزام شده‌اند به خطر بیفتد.»

هری کورن سفیر اسرائیل در سوریه خواهان خروج شبه‌نظامیان طرفدار ایران از خاک سوریه شده و گفته بود:

«ما به دنبال اجرای توافق‌های گوناگون در مناطق کاهش تنش، به ویژه در جنوب در مرز با اسرائیل هستیم. به طور خاص، هر گونه حضور ایران و حزب‌الله و شورشیان شیعه باید از این منطقه برچیده شود.»

همزمان با این تحولات، رسانه‌های اسرائیلی این ادعا را مطرح کرده‌اند که فرانسه، بریتانیا و آلمان به درخواست دولت اسرائیل به حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی نامه نوشته‌اند و درباره تبعات «تثبیت حضور ایران در سوریه» هشدار داده‌اند. این ادعا دو روز بعد از سقوط یک فروند جنگنده اف ۱۶ اسرائیل  مطرح شده است.

برخی رسانه‌های عربی می‌گویند روسیه در واکنش به سقوط جنگنده شکاری‌اش در آسمان سراقب در استان ادلب سوریه توسط شورشیان مسلح، ارتش سوریه را به موشک‌های پیشرفته زمین به هوا مجهز کرده و به این ترتیب معادلات را تغییر داده است.

فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه در سخنانی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب ایران در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق گفته است:

«هر کسی که اجازه تجاوز به سوریه را به خود می‌دهد، سرنوشتش، مانند سرنوشت جنگنده اسرائیلی خواهد بود.»

علی شمخانی یر شورای عالی امنیت ملی ایران یکشنبه ۲۲ بهمن با حضور در مراسم راهپیمایی سالگرد انقلاب اسلامی گفته است که سرنگونی جنگنده اسرائیلی از جانب سوریه معادله «بزن، در رو» را تغییر داد.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل پس از بمباران سوریه: تهران و دمشق با آتش بازی می‌کنند

Share