Share

پس از آنکه مونا الطحاوی فمینیست مصری، درباره تجربه آزار جنسی در مراسم حج توییت کرد، کاربران زن کشورهای مسلمان به سرعت از به اشتراک گذاشتن این موضوع استقبال کردند و با هشتگ مسجد من هم(MosqueMeToo#)، از تجربه‌های خود از آزار جنسی در مکان‌های مذهبی به ویژه مراسم حج نوشتند. روز یک شنبه ۱۱ فوریه از این هشتگ بارها در توییتر استفاده شد و در کمتر از ۲۴ ساعت دو هزار توییت درباره این مساله منتشر شد. 

این هشتگ همچنین درمیان توییتر فارسی نیز به یکی از اولین ترندها تبدیل شد. کاربران ایرانی با اشاره به تجربه‌های آزار جنسی در مراسم حج، حرم امام رضا، مساجد و مراسم مذهبی مانند مراسم عاشورا و … از این موضوع استفاده کردند تا تناقض میان موضوع حجاب و مصونیت از آزار جنسی را پررنگ کنند. در میان توییت‌های فراوانی که در این زمینه منتشر شده، موضوع آزار جنسی به رغم پوشیده بودن برجسته‌ترین موضوع است. در مقابل برخی از کاربران هم با اعتراض به این نوع توییت‌ها، برجسته کردن این موضوع را تابوشکنی و توهین به مقدسات خوانده‌اند.

آزارهای جنسی در مراسم حج درحالی اتفاق می‌افتد که در دین اسلام به زنان حکم شده که مو و بدن خود را از بپوشانند تا به این ترتیب از آزار مردان در امان باشند. زنان مسلمان از کودکی مکلف به رعایت حجاب هستند و شرع اسلام دلیل اصلی این کار را پیشگیری از آزارهای جنسی زنان و حفظ عفت زنان و مردان می‌داند.

هشتگ مسجدمن هم امتداد کارزار می‌تو(من هم) در شبکه‌های اجتماعی و عرصه عمومی است که از چند ماه قبل با افشای موارد آزار جنسی در پشت صحنه سینما و سایر محیط‌های کاری آغاز شد. زنان مسلمان اما پیش‌تر هم از شیوع آزار جنسی در مکان‌های عمومی و خیابان‌ها به ویژه در کشورهایی مانند مصر و افغانستان و ایران حرف زده بودند.

کارزار مجازی مسجد من هم به دلیل پیوندی که کاربران ایرانی با مساله حجاب برقرار کرده‌اند به وسیله‌ای برای اعتراض به حجاب اجباری هم تبدیل شده است. در هفته‌های گذشته ایران شاهد آشکارترین اعتراض مدنی به حجاب اجباری به دست چندین زن بوده است. این زنان در مکان‌های عمومی کشف حجاب کردند و چون حرکت آنها امتداد حرکت اعتراضی زنی به نام ویدا موحد بود که در خیابان انقلاب بی حجاب بر یک سکو ایستاد، به دختران خیابان انقلاب مشهور شدند.

این اعتراض‌ها حکومت را به واکنش جدی واداشته است و در پی اعتراضات ماه بهمن دست کم ۲۹ نفر به اتهام بی حجابی و ارتباط با کمپین چهارشنبه‌های سپفید بازداشت شده‌اند.

 

Share