Share

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از شجاعت عاصمه جهانگیر و تلاش او در راه عدالت و رفع تبعیض تقدیر کرده است. آنتونیو گوترش گفته که با درگذشت عاصمه جهانگیر جهان یک چهره بزرگ حقوق بشری را از دست داده. وزارت خارجه ایران هم از ابراز تأسف درباره درگذشت گزارشگر حقوق بشر در امور ایران غافل نمانده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل بود که یکشتبه ۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن در اثر سکته قلبی در بیمارستانی در لاهور درگذشت. او از بنیانگذاران «کمیسیون حقوق بشر پاکستان» و رئیس «کانون وکلای دیوان‌عالی» این کشور و از مخالفان مجازات اعدام برای متهمان به تکفیر و خداناباوری بود.

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه صبح دوشنبه ۱۲ فوریه/ ۲۳ بهمن با ابراز تاسف از درگذشت عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران گفته است:

«قرار بود طی هفته‌های آتی با ایشان ملاقاتی داشته باشیم تا در مورد شرایط حقوق بشر در ایران با ایشان صحبت کنیم.»

 عاصمه جهانگیر در آبان سال جاری نخستین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را در جلسه «کمیته سوم» نشست همگانی ملل متحد ارائه داد. افزایش شمار اعدام مجرمان صغیر، پیگرد، محاکمه و آزار و اذیت کنشگران حقوق بشر در ایران، نقض آزادی بیان، آزار روزنامه‌نگاران و احضار آن‌ها توسط نهاد‌های جمهوری اسلامی و سلب خودسرانه آزادی شهروندان دوتابعیتی از مواردی بود که در این گزارش به آن اشاره شده بود.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی در آن زمان ادعا کرده بود که گزارش عاصمه جهانگیر از نقض حقوق بشر در ایران گزینشی و با رویکردی سیاسی تهیه شده.

بیشتر بخوانید:

عاصمه جهانگیر: جمهوری اسلامی به نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد

Share