Share

جنگ در منطقه عفرین در شمال سوریه تشدید می‌شود و تلفات نظامیان و غیرنظامیان نیز بالاتر رفته است. ارتش ترکیه خونین‌ترین ۴۸ ساعت خود را از آغاز عملیات موسوم به «شاخه زیتون» سپری کرد. رئیس ستاد کل ارتش ترکیه و دیگر فرماندهان بلندپایه به محل عملیات رفته‌اند تا از نزدیک وضعیت را بررسی کنند. همزمان جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با تکرار اینکه «نگرانی‌های ترکیه را درک می‌کنیم»، توضیح داد که حدود نیمی از نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی به رهبری کردها و تحت حمایت آمریکا به عفرین رفته‌اند.

بمباران دیر بلّوط در عفرین – ۱۰ فوریه

جیمز متیس در مسیر پرواز به سوی اروپا، یکشنبه ۱۱ فوریه / ۲۲ بهمن از انتقال ۵۰ درصد نیروهای دموکراتیک سوریه به منطقه عفرین برای دفاع از این کانتون خودمختار کردها خبر داد و با تکرار مواضع پیشین آمریکا عملیات نظامی ترکیه را «انحراف توجه» از جنگ با گروه «دولت اسلامی» (داعش) خواند:

انحراف توجه به دلیل آنچه الان در عفرین رخ می‌دهد، باعث شده تا ۵۰ درصد نیروهای دموکراتیک سوریه به آنجا کشیده شوند. زیرا همقطاران کردشان را تحت حمله می‌بینند.

او در عین حال تصریح کرد که ترکیه تنها عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) است که با یک شورش مسلحانه فعال در سرزمین خود مواجه است و آمریکا نگرانی‌های آنکارا را درباره حفاظت از مرزهایش به رسمیت می‌شناسد.

اشاره او به مبارزه حزب «کارگران کردستان» (پ ک ک) علیه دولت مرکزی ترکیه است.

آنکارا دلیل اصلی حمله به شمال سوریه را هدف قراردادن «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای «اتحاد دموکراتیک» کردهای سوریه (پ ی د) در منطقه عفرین عنوان کرده است.

ترکیه پ ک ک را حزبی تروریستی می‌داند و ی پ گ را نیز شاخه این حزب در سوریه قلمداد می‌کند و خطری برای امنیت ملی خود. اگرچه ایالات متحده نیز پ ک ک را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده، اما کشور دیگری به جز ترکیه  پ ی د را تروریست نمی‌داند.

هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز یکشنبه با همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرد تا به آنکارا درباره اتحاد دو کشور اطمینان دهد. به گزارش رسانه‌های آمریکایی، مقام‌های دو کشور «درباره اولویت‌ها و دغدغه‌های دو کشور و چالش‌های استراتژیک پیش روی هر دو» رایزنی کردند.

عملیات ترکیه در شمال سوریه ۲۳ روز پیش آغاز شد. شبه‌نظامیان «ارتش آزاد سوریه» با پشتیبانی هوایی و زمینی ارتش ترکیه در عفرین با کردهای سوری می‌جنگند.

حضور فرماندهان بلندپایه ارتش ترکیه در مرز با سوریه

به گزارش گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، حملات هوایی و گلوله‌باران عفرین یکشنبه شدت گرفت.

فرماندهان بلندپایه ارتش ترکیه، از جمله حلوصی آکار، رئیس ستاد کل ارتش همراه با فرماندهان نیروی زمینی و نیروی هوایی ارتش این کشور به مرز با سوریه رفتند تا وضعیت سربازان ترکیه را همزمان با افزایش تلفات این نیروها بررسی کنند.

ارتش ترکیه اعلام کرده که شنبه و یکشنبه، ۱۰ و ۱۱ فوریه / ۲۱ و ۲۲ بهمن، ۱۲ سرباز این کشور کشته و ۱۱ تن دیگر نیز مجروح شدند. بدین‌ترتیب، تا کنون مجموعاً ۳۳ سرباز ارتش ترکیه در عملیات شاخه زیتون کشته شده‌اند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از ارتش آزاد سوریه تا کنون ۱۸۵ شبه‌نظامی کشته شده‌اند و نیروهای کرد نیز ۱۴۸ تن تلفات داشته اند. هرچند آمار منتشرشده از سوی ارتش ترکیه، تلفات نیروهای کرد را بیش از ۱۲۰۰ تن ذکر کرده است.

آمار جان‌باختگان در میان غیرنظامیان نیز رو به افزایش بوده است. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ۷۴ شهروند غیرنظامی عرب و کرد و ارمنی، از جمله ۱۳ زن و ۲۱ کودک در عفرین بر اثر گلوله‌باران و بمباران جان داده‌اند. ترکیه هدف‌قراردادن غیرنظامیان را انکار می‌کند.

به گفته این گروه ناظر، ترکیه تاکنون توانسته یک شهر و بیش از ۲۰ روستای پراکنده را در مرز ترکیه و عفرین تصرف کند.

گزارش‌هایی نیز از پرتاب راکت از سوی کردها به شهرهای مرزی ترکیه منتشر شده که دست‌کم به مرگ دو غیرنظامی انجامیده است. ی پ گ این گزارش‌ها را تکذیب می‌کند.


در همین زمینه

Share