Share

وزارت کشور ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور از آغاز عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» در منطقه عفرین در شمال سوریه تا کنون ۶۶۶ مخالف جنگ را بازداشت کرده اند. تنها در هفته گذشته ۹۳ تن به اتهام «تبلیغ تروریسم» بازداشت شده‌اند. همزمان ترکیه قصد دارد نام خیابانی را که سفارت آمریکا در آن واقع شده است، تغییر دهد.

معترضان به بازداشت اعضای انجمن پزشکی ترکیه که با جنگ مخالفت کرده بودند، با پلیس درگیر شده اند – آنکارا – ۳۰ ژانویه

بنا به این بیانیه که دوشنبه ۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن منتشر شد، مجموعاً ۴۷۴ تن به اتهام «تبلیغ گروه‌های تروریست پ ی د/پ ک ک» در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده‌اند. به علاوه، ۱۹۲ نیز به اتهام شرکت در اعتراضات علیه جنگ در بازداشت به سر می‌برند.

ترکیه حزب «کارگران کردستان» (پ ک ک) را حزبی تروریستی می‌داند و دلیل اصلی حمله به شمال سوریه را هدف قراردادن «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای «اتحاد دموکراتیک» کردهای سوریه (پ ی د) در منطقه عفرین عنوان کرده است که به گفته آنکارا، شاخه‌ای از پ ک ک است.

کشور دیگری به جز ترکیه، پ ی د را تروریست نمی‌داند، هرچند پ ک ک در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

بیانیه وزارت کشور ترکیه می‌افزاید که نیروهای امنیتی ترکیه بین ۵ تا ۱۲ فوریه بیش از هزار عملیات «ضدتروریستی» انجام داده‌اند، ۲۵ عضو پ ک ک را کشته‌اند و ۳۵۳ تن را به جرم کمک به پ ک ک بازداشت کرده‌اند.

با شدت گرفتن عملیات نظامی ترکیه شمار قربانیان غیرنظامی نیز رو به افزایش است. این مسئله و نیز تحت‌الشعاع‌قرارگرفتن نبرد علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) به «نگرانی» کشورهایی از جمله آلمان، فرانسه و آمریکا دامن زده.

به گزارش گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، ۷۴ شهروند غیرنظامی عرب و کرد و ارمنی، از جمله ۱۳ زن و ۲۱ کودک در عفرین بر اثر گلوله‌باران و بمباران جان داده‌اند. ترکیه هدف‌قراردادن غیرنظامیان را انکار می‌کند.

ترکیه خواستار حمایت بیشتر اروپا و آمریکا از این عملیات شده است و قصد دارد خیابان محل سفارت آمریکا در آنکارا را به «عملیات شاخه زیتون» تغییر دهد.


در همین زمینه

وزیر دفاع آمریکا: نیمی از نیروهای دموکراتیک سوریه به عفرین رفته‌اند

ترکیه حدود ۶۰۰ نفر را به دلیل اعتراض به حمله به عفرین بازداشت کرده است

Share