Share

با فرارسیدن روز دانشجو در ایران مقام‌های وزارت علوم ایران ضمن پشتیبانی از دانشجویان مدافع حکومت از برگزاری مراسم این روز با "رویکرد عاشورایی" خبر دادند در حالی که دانشجویان زندانی همچنان با ارسال پیام‌هایی بر خواسته‌های دانشجویی تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کامران دانشجو، وزیر علوم ایران به‌مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو در ایران پیامی منتشر کرد.

در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ نزدیک به چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال، در جریان اعتراض‌های دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران به سفر ریچارد نیکسون، معاون رئیس ‌جمهور وقت آمریکا و حمله مأموران حکومتی به آنان، مهدی شریعت‌رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ‌نیا، سه دانشجو با گرایش‌های چپ و ملی کشته شدند.

از آن زمان تاکنون این روز در میان دانشجویان فعال به‌عنوان روز دانشجو گرامی داشته شده و این مراسم تقریبأ به رسم هر ساله تبدیل گشته است.

کامران دانشجو، وزیرعلوم، در پیام خود به این مناسبت وظیفه کنونی "جنبش دانشجویی" ایران را "فعالیت جدی و جهادی در عرصه دانش و پژوهش" عنوان کرد.

وزیر علوم: [دانشجویان حق‌طلب] علیه نقش‌آفرینی استعمار پیر در تصمیم‌سازی جهانی به‌منظور انصراف ایران از حقوق حقه خویش حضور فعال و مؤثر داشته‌اند

وی با بیان‌ این‌که دانشجویان مسلمان "هماهنگ با اهداف نظام جمهوری اسلامی" هستند، گفت: "[دانشجویان حق‌طلب] علیه نقش‌آفرینی استعمار پیر در تصمیم‌سازی جهانی به‌منظور انصراف ایران از حقوق حقه خویش حضور فعال و مؤثر داشته‌اند."

وزیر علوم با اشاره به دوره‌های مختلف فعالیت‌های دانشجویی اظهار داشت که اگر در دوران حکومت پیشین مبارزه علیه آن مهم‌ترین "رسالت جنبش دانشجویی" بود امروز "مقابله با جنگ نرم" وظیفه این جنبش است.

همچنین مقام‌های ایرانی از آن‌جا که روز دانشجو، امسال با عاشورا، روزی که حسین بن علی، امام سوم مسلمانان شیعه در کربلا کشته شد، هم‌زمان شده است، سعی کرده‌اند تا به آن جلوه‌ای مذهبی ببخشند.

غلام‌رضا خواجه‌سروی، معاون فرهنگی وزارت علوم به ایسنا گفت مراسم ۱۶ آذر با "رویکرد عاشورایی" در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

وی در توضیح چگونگی این مراسم از "نشست‌های تخصصی با موضوعات نقش فرهنگ عاشورایی با تحولات اخیر جامعه اسلامی و بیداری اسلامی در دانشگاه‌ها"، "برگزاری همایش‌های بررسی نقش دانشگاه‌ها و دانشجویان در تحولات علمی، فرهنگی" و "برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری" خبر داد.

معاون فرهنگی وزیر علوم افزود: "اساتید، دانشگاهیان و مسئولان وزارت علوم در روز ۱۶ آذر بر مزار دانشجویان شهید در امام‌زاده عبدالله شهرری حضور می‌یابند."

از سوی دیگر دانشجویان مخالف نیز به‌مناسبت روز دانشجو بیانیه‌هایی منتشر کردند.

شورای دفاع از حق تحصیل در بیانیه خود از فرارسیدن این روز در شرایطی نوشته است که به گفته این نهاد دانشجویی "همچنان گروه بزرگی از بهترین دانشجویان ایران امکان پاسداشت روز دانشجو را در دانشگاه‌های خود ندارند چرا که یا در گوشه یک زندان هستند یا بار ستاره‌های محرومیت از تحصیل را بر دوش دارند."

مجید دری، دانشجوی زندانی: شرایط نامناسب است، درست. هزینه‌ها بالارفته، درست. فشارها دو چندان شده، درست… کسی هم نمی‌گوید حرکت‌های آن‌چنانی انجام دهید. اما آیا اعتراض‌های صنفی به تحمیل‌های چپ و راست هم جزو برنامه کاری‌تان نیست؟

این شورا محرومیت از تحصیل را "آپارتاید آموزشی" عنوان کرده و آورده است: "در حالی که بر اساس بند سوم از اصل سه قانون اساسی، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف به تسهیل و تعمیم آموزش عالی است."

شورای دفاع از حق تحصیل در بیانیه خود از "دستکاری کارنامه دانشجویان" توسط حکومت و "دخالت غیر قانونی نیروهای امنیتی در اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد" نیز نوشته‌ است.

این نهاد دانشجویی ضمن اشاره به دانشجویان زندانی آورده است: "در این شرایط تأسف‌بار که دانشجویان به زندان می‌روند یا از تحصیل محروم می‌شوند، افراد وابسته به حاکمیت، هم‌آنان که به جای نردبان علم از دیوار سفارتخانه‌ها بالا می‌روند، به سادگی وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، استادان مستقل خانه‌نشین می‌شوند و کلاس‌های درس تفکیک جنسیتی می‌شود و عده‌ای با منطق زور حرف از اسلامی کردن علوم می‌زنند."

این شورا از مقام‌های مسئول خواسته است تا دانشجویان زندانی آزاد شوند، به محرومیت از تحصیل پایان داده شود و علم و نهاد آموزش از دولت، دین، سیاست و نهادهای آن‌ها مستقل شده و به آزادی‌های آکادمیک و استقلال دانشگاه احترام گذاشته شود.

همچنین پنج دانشجوی زندانی به‌نام‌های جواد علی‌خانی، آرش صادقی، مصطفی نیلی، مهدی خدایی و پیمان عارف به مناسبت ۱۶ آذر بیانیه‌ای منتشر کردند.

آن‌ها وضعیت دانشگاه‌های ایران در سال‌های اخیر را نشان از "رویکرد سرکوبگرانه و مهندسی شده حکومت در قبال دانشگاه" دانسته‌ و به نمونه‌هایی در این زمینه، از جمله "اخراج و بازنشسته کردن پیش از موعد استادان مستقل و دگراندیش"، "فراخوان دانشجویان به کمیته‌های انضباطی" و "اخراج و زندانی کردن فعالان دانشجویی" اشاره کرده‌اند.

این پنج دانشجوی زندانی از انتخابات مجلس نهم به عنوان "مهم‌ترین انتخابات مجلس تاریخ جمهوری اسلامی" یاد کرده و شرط‌های نخستین برای شرکت در آن را از جمله آزادی زندانیان سیاسی، لغو نظارت "غیر دمکراتیک" بر نامزدهای انتخاباتی، آزادی مطبوعات، رسانه‌ها و احزاب و عذرخواهی و جبران خسارت وارده به آسیب‌دیدگان حوادث پس از انتخابات ۸۸ دانسته‌اند.

آن‌ها همچنین نسبت به سیاست‌های "ماجراجویانه" دولت نهم و خطر بروز جنگ هشدار داده‌اند.

مجید دری، دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه که در زندان بهبهان در تبعید به‌سر می‌برد نیز پیامی به‌مناسبت ۱۶ آذر منتشر کرده است.

وی در این پیام از دانشجویان دعوت کرد که به اعتراضات خود به‌ویژه در رابطه با مسائل دانشگاهی ادامه دهند.

وی نوشته است: "شرایط نامناسب است، درست. هزینه‌ها بالارفته، درست. فشارها دو چندان شده، درست… کسی هم نمی‌گوید حرکت‌های آن‌چنانی انجام دهید. اما آیا اعتراض‌های صنفی به تحمیل‌های چپ و راست هم جزو برنامه کاری‌تان نیست؟"

این دانشجوی زندانی پیش از این نیز یک بار دیگر دانشجویان را به دفاع از حقوق خود فراخوانده بود.

همچنین بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت که هم‌اکنون دوران ١٠ سال زندان خود را سپری می‌کند پیامی را به‌مناسبت ۱۶ آذر در قالب یک شعر به بیرون از زندان فرستاد.
 

Share