Share

مسعود گودرزی، عضو فراکسیون امید مجلس ایران در پاسخ به پرسشی در مورد اعتراض‌ها به نحوه پوشش زنان در جامعه و این‌که آیا کمیسیون امنیت ملی بحثی در این مورد داشته یا خیر، گفته در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بحثی درباره موضوع حجاب اجباری صورت نگرفته است اما اساساً اجباری در بحث حجاب وجود ندارد.

دو نفر از دختران خیابان انقلاب

در هفته‌های گذشته موضوع اعتراض زنان به حجاب اجباری که در قالب یک اعتراض نمادین از طریق ایستادن بر سکوها صورت گرفت، از موضوعات داغ خبری بوده است. پلیس ایران دست کم ۲۹ نفر را در ارتباط با کمپین چهارشنبه‌های سفید بازداشت کرده و یکی از معترضان روز ۹ بهمن به نام نرگس حسینی هم همچنان در بازداشت است.

مسعود گودرزی که یک نماینده اصلاح طلب است، درباره اجباری بودن حجاب در ایران گفته: «ما حجاب را تعریف کردیم. حجاب یک موضوع دینی است و بحثی درمورد آن وجود ندارد و آن‌چه بعضاً عنوان می‌شود، مربوط به شکل حجاب است. این در حالی است که شکل حجاب نیز مشخص است و ما چنین بحثی نداریم که حجاب لزوماً به‌معنای پوشیدن چادر است. آن‌چنان که ما حتی در مجلس شورای اسلامی نیز اجباری برای پوشش چادر نداریم.»

پیش از این علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفته بود هیچ اجباری برای حجاب زنان در جامعه دیده نمی‌شود و بسیاری از آنان با هر وضعی که دوست دارند در جامعه حضور پیدا می‌کنند: پس اجباری در کار نیست.

علی مطهری گفته بود: «این‌که چهار نفر روسری خود را هوا می‌کنند، اتفاق مهمی نیست. اگر قرار بر مساله مهمی باشد باید پرسید که چرا دولت در رعایت حجاب نظارت کافی ندارد؟»

او همچنین گفته بود: «مشکل امروز کشور حجاب نیست و زنان کم و بیش حجاب را رعایت می‌کنند و ما هم قائل به سختگیری نیستیم.»

۳۹ سال از اجباری شدن حجاب در ایران می‌گذرد و هر روز زنان زیادی در کشور به علت بدحجابی از سوی پلیس و گشت ارشاد تذکر دریافت می‌کنند یا بازداشت می‌شوند. در سال‌های اخیر حتی خودروی اشخاص بدحجاب توقیف و به پارکینگ منتقل می‌شود.

علی مطهری: هیچ اجباری برای حجاب زنان دیده نمی‌شود

Share