Share

وزیر امور خارجه آمریکا در نشست کویت گفت ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رغم پیروزی‌های به‌دست آمده در سوریه و عراق نباید فشار خود بر داعش را کم کند.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا

به‌گزارش رویترز، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه ۱۳ فوریه / ۲۴ بهمن در سخنرانی گشایش نشست ۷۴ کشور عضو ائتلاف جهانی ضد داعش در کویت گفت «زمانی که ما عملیات خود را [در سال ۲۰۱۴] آغاز کردیم، داعش در رونق بود اما امروز در حال نابودی است.»

تیلرسون افزود: «حدود ۹۸ درصد از مناطقی که داعش در عراق و سوریه اشغال کرده بود آزاد شده است و بیش از سه میلیون نفر به خانه و کاشانه خود بازگشته‌اند.»

به‌گفته تیلرسون، آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار برای برقراری ثبات در مناطق آزاد شده از دست داعش در سوریه کمک می‌کند. این میزان، افزون بر ۷,۷ میلیارد دلار کمکی است که آمریکا «از آغاز بحران» انجام داده است.

با این حال وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که پایان عملیات نظامی علیه داعش، به معنای شکست کامل این گروه نیست و داعش در تلاش است تا فعالیت خود را در لیبی، افغانستان و فیلیپین گسترش دهد.

تیلرسون در سخنانش بار دیگر نگرانی خود را از عملیات نظامی ترکیه در منطقه عفرین، واقع در شمال سوریه ابراز داشت و در عین حال گفت نگرانی‌های امنیتی ترکیه را نیز درک می‌کند.

ترکیه از روز شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی حملات نظامی خود را به شمال سوریه علیه «یگان‌های مدافع خلق»، نیروی نظامی کردهای سوریه، آغاز کرده است. نام این عملیات «شاخه زیتون» است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا یکشنبه ۱۱ فوریه / ۲۲ بهمن سفر خود را به پنج کشور خاورمیانه آغاز کرد. او ابتدا به مصر و سپس به کویت رفت. بعد از سفر به اردن، وزیر خارجه آمریکا به آنکارا می‌‌رود.

بیشتر بخوانید:

اردوغان: عملیات نظامی ترکیه به حمایت آمریکا از کردهای سوریه بستگی دارد

سفر تیلرسون به خاورمیانه یکشنبه آغاز می‌شود

Share