Share

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، چهارشنبه ۱۴ فوریه در نشست ناتو از همتایان اروپایی خود خواست تا به وعده خود مبنی بر افزایش بودجه نظامی عمل کنند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا

به‌گزارش رویترز، وزیر دفاع آمریکا در نشست ناتو پیشنهاد افزایش هزینه‌های نظامی اروپا را مطرح  کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده بود که ایالات متحده از حمایت متحدانی که در ناتو بودجه نظامی کافی در نظر نمی‌گیرند دست خواهد کشید. کشورهای ناتو برای نخستین بار برنامه‌هایی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهند قصد دارند تا سال ۲۰۲۴ سالانه دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه نظامی اختصاص دهند.

۱۵ کشور از ۲۸ کشور به جز آمریکا، برای تحقق این توافق که در سال ۲۰۱۴ در واکنش به الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه به‌دست آمد، یک استراتژی دارند. بودجه نظامی در آن زمان به سمت کاهش گرایش داشت.

کیتی ویلبارگر، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین‌الملل می‌گوید وزیر دفاع آمریکا موضع سرسختانه‌ای در پیش گرفت. ویلبارگر پیش از برگزاری نشست ناتو گفته بود وزیر دفاع آمریکا  کسانی را مورد خطاب قرار خواهد داد که طرح‌ ملی برای تحقق هدف دو درصدی ندارند و تأکید خواهد کرد که آنها باید چنین برنامه‌هایی را تدوین کنند.

براساس اطلاعات ناتو بریتانیا، یونان، رومانی و سه کشور بالتیک شامل استونی، لتونی و لیتوانی به هدف دو درصد نزدیک شده‌اند. فرانسه قصد دارد بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۵ بودجه نظامی خود را بیش از یک‌سوم افزایش دهد و ترکیه نیز از جمله کشورهایی هستند که هر چه سریع‌تر به این هدف می‌رسند.

اسپانیا گفته است که به این هدف نمی‌رسد. بلژیک و ایتالیا نیز روند کندی دارند. آلمان هم به‌‌رغم آن‌که طرح مهمی برای افزایش هزینه‌های نظامی خود دارد عملاً نمی‌تواند به هدف اختصاص دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود به بودجه نظامی تا سال ۲۰۲۴ دست یابد.

با این حال دونالد ترامپ حتی این هدف را «حداقل» می‌داند.

ترامپ در نخستین حضورش در اجلاس ناتو در ژوئن سال گذشته میلادی گفته بود ۲۳ کشور از ۲۸ کشور عضو ناتو کمتر از دو درصد درآمد سرانه ملی‌شان را برای بودجه دفاعی‌شان در نظر گرفته‌اند و به همین جهت این کشورها پول کلانی از گذشته به ناتو بدهکارند.

ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش بارها از ناتو انتقاد کرده و آینده آن را به چالش کشیده بود اما در بروکسل تلاش کرد هم‌پیمانان آمریکا را وادار به پرداخت سهم بیشتری از هزینه‌های ناتو کند.

بیشتر بخوانید:

بودجه ناتو افزایش می‌یابد

Share