Share

رکس تیلرسون در میان استقبال سرد وزیر خارجه لبنان وارد این کشور شد تا با مقام‌های آن درباره حزب‌الله و نفوذ ایران در منطقه و اختلافات مرزی لبنان و اسرائیل گفت‌وگو کند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در کنار صندلی خالی جبران باسیل، همتای لبنانی خود در کاخ ریاست جمهوری لبنان

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در کنار صندلی خالی جبران باسیل، همتای لبنانی خود در کاخ ریاست جمهوری لبنان

به‌گزارش رویترز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا پنج‌شنبه ۱۵ فوریه / ۲۶ بهمن وارد بیروت شد اما چندین دقیقه در کاخ ریاست جمهوری لبنان منتظر جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان ماند.

تصاویر تلویزیونی، تیلرسون را نشان می‌دادند که پیش از آمدن همتای لبنانی خود در کنار یک صندلی خالی نشسته بود. موضوعی که خارج از عرف دیپلماتیک است.

یک شاهد به رویترز گفته است که جبران باسیل در هنگام ورودِ تیلرسون و هیئت همراهش به کاخ ریاست جمهوری به او خوش آمد نگفت.

تیلرسون قرار است با میشل عون، رئیس جمهور لبنان که متحد سیاسی گروه حزب‌اللهِ مورد حمایت ایران است، نیز دیدار کند، عون پدرزن جبران باسیل است. سعد حریری، نخست‌وزیر و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز پنج‌شنبه با تیلرسون دیدار خواهند کرد.

رکس تیلرسون که از اردن به لبنان آمده بالاترین مقام دولت دونالد ترامپ و نخستین وزیر خارجه آمریکا در چهار سال اخیر است که از لبنان دیدار می‌کند.

او در این دیدار کوتاه حمایت خود از دولت سعد حریری و ارتش لبنان را اعلام خواهد کرد. وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه ۱۴ فوریه / ۲۵ بهمن در امان، پایتخت اردن گفت آمریکا از لبنان آزاد، دموکراتیک و «فارغ از نفوذ خارجی» حمایت می‌کند. او افزود: «ما می‌دانیم که حزب‌الله تحت نفوذ ایران است. اما در دراز مدت این نفوذ برای آینده لبنان بی‌فایده است.»

با این حال تیلرسون حزب‌الله لبنان را «بخشی از روند سیاسی» این کشور دانست اما گفت لبنان باید نشان دهد که نمی‌خواهد «شاهد دخالت حزب‌الله در درگیری‌های خارجی باشد و خواهان بازگرداندن نیروهای این گروه از جنگ یمن است.»

در جنگ یمن، ایران از نیروهای شیعه حوثی حمایت می‌کند و عربستان سعودی و متحدانش از دولت یمن. جنگ یمن را «جنگ نیابتی» بین ایران و عربستان سعودی می‌دانند.

آمریکا از سال ١٩٩٧حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌داند و این گروه را به‌عنوان گروه تحت نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه می‌شناسد.

دیدار تیلرسون از لبنان بخشی از تلاش‌های جدید ایالات متحده برای اعمال تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان است. دولت ترامپ در تلاش است تا نفوذ ایران در خاورمیانه را محدود کرده و با این تحریم‌ها به شبکه مالی حزب‌الله ضربه بزند.

تیلرسون همچنین در بیروت می‌خواهد درباره اختلافات مرزی لبنان و اسرائیل گفت‌وگو کند.

اختلاف اسرائیل و لبنان بر سر ساخت دیوار مرزی توسط اسرائیل و استخراج از ذخایر نفتی و گازی دریایی در شرق مدیترانه توسط لبنان، تنش بین دو کشور را در ماه‌های اخیر افزایش داده است.

اسرائیل گفته که دیوار مرزی را در قلمرو خود ساخته است اما دولت لبنان می‌گوید این دیوار از زمین‌های متعلق به لبنان که در طرف اسرائیل و خط آبی‌ای که سازمان ملل در سال ۲۰۰۰ برای عقب‌نشینی اسرائیل از جنوب لبنان تعیین کرده بود، عبور می‌کند.

لبنان نیز از پنج بلوک گازی موجود در شرق مدیترانه، نزدیک به مرزهای اسرائیل، بهره‌برداری دو بلوک را به کنسرسیومی متشکل از شرکت فرانسوی «توتال»، شرکت ایتالیایی «انی» و شرکت روسی «نوواتک» سپرده است. اسرائیل آغاز عملیات بهره‌برداری از این منابع گازی را «بسیار تحریک‌آمیز» خوانده است.

رویکردهای اسرائیل به‌ویژه توسط حزب‌الله لبنان و مقام‌های دولتی، از جمله سعد حریری که متحد غرب محسوب می‌شود، محکوم شده و شورای عالی دفاع لبنان نیز چهارشنبه ۷ فوریه / ۱۸ بهمن پس از نشست سران دولتی و نظامی این کشور در بیانیه‌ای ساخت‌وساز دیوار توسط اسرائیل را به‌عنوان حمله به سرزمین لبنان تلقی کرد.

هفته گذشته اعلام شد که دیوید ساترفیلد، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه در وزارت خارجه آمریکا، طی چندین روز میان اسرائیل و لبنان میانجی‌گری کرده است. ساترفیلد در سفر تیلرسون به لبنان او را همراهی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

میانجی‌گری آمریکا میان لبنان و اسرائیل

اختلاف اسرائیل و لبنان بر سر چیست؟

Share