Share

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی ایران با انتقاد شدیداللحن از عملیات نظامی ترکیه در عفرین، خواستار موضع‌گیری ایران علیه این مداخله نظامی شد.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی ایران

محمودزاده یکشنبه ۲۹ بهمن در نشست علنی مجلس خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: «مگر نه این است که جهت گیری سیاست خارجی کشور و نظام در دفاع از مظلوم باید متمرکز باشد، چرا نسبت به جنایات اردوغان در کردستان سوریه ساکت هستند؟»

ترکیه ۲۰ ژانویه حمله به عفرین، یکی از کانتون‌های سه‌گانه کردها در شمال سوریه را آغاز کرد. در این حمله ائتلاف موسوم به «ارتش آزاد سوریه» تحت حمایت هوایی و زمینی ارتش ترکیه حمله به عفرین را پیش می‌برند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران چند روز پس از آغاز حمله اعلام کرد که تهران امیدوار است عملیات ترکیه در عفرین فوراً پایان یابد.

محمودزاده با اشاره به قرارداد استعماری سایکس‌پیکو که جمعیت کرد را در چهار کشور ایران، ترکیه، سوریه و عراق قسمت کرد، قتل‌عام کردها در عملیات «انفال» به دست صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق را یادآوری کرد و گفت:

دولت فاشیست و ضد بشری ترکیه جمعیت بیش از ۲۰ میلیون نفر از کردهای ترکیه را نادیده گرفته و با شدیدترین رفتارهای دیکتاتوری با کردها برخورد می‌کند. بیش از ۵۰ درصد از کردهای سوریه حتی از کمترین حقوق قانونی و داشتن شناسنامه محروم  بودند.

او سرکوب کردها در ایران را یکی از سیاست‌های «حکومت استکباری شاهنشاهی پهلوی» خواند که با همکاری شوروی سابق جمهوری مهاباد را سرکوب کرده‌اند.

ترکیه دلیل اصلی حمله به شمال سوریه را هدف قراردادن «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای «اتحاد دموکراتیک» کردهای سوریه (پ ی د) عنوان کرده است که به گفته آنکارا، شاخه‌ای از حزب «کارگران کردستان» (پ ک ک) است. کشور دیگری به جز ترکیه، پ ی د را تروریست نمی‌داند، هرچند پ ک ک در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

محمودزاده با اشاره به نقش کردهای شمال سوریه در مبارزه با داعش گفت:

به جای تشکر جامعه جهانی از زنان و مردان پیشمرگ کُرد، کشور ترکیه با جمع آوری نیروهای فراری جهادی با بهره گیری از توان نظامی ناتو و استفاده از بمب‌های شیمیایی در جلوی چشمان دولت‌های مدعی حقوق بشر و جهان و منطقه مشغول کودک کشی و جنایت است. دولت روحانی و روسیه در این تجاوز آشکار دولت ترکیه به کشور و سرزمین دیگری متاسفانه ساکت هستند.

محمودزاده در نطق خود از دولت کنونی ایران خواست تا سکوتش درباره به گفته او «کودک‌کشی و جنایت» رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در عفرین را بشکند.

«کودک‌کش» اصطلاحی است که مسئولان حکومت ایران در قبال دولت «اسرائیل» به کار می‌برند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه از آغاز عملیات نظامی ترکیه موسوم به «شاخه زیتون»، ۷۸ شهروند غیرنظامی عرب و کرد و ارمنی، از جمله ۱۵ زن و ۲۱ کودک در عفرین بر اثر گلوله‌باران و بمباران جان داده‌اند. ترکیه هدف‌قراردادن غیرنظامیان را انکار می‌کند.

محمودزاده در نهایت هشدار داد که «ملت کرد» را هیچ دیکتاتوری شکست نخواهد داد.

*تیتر این مطلب از «نماینده مهاباد: چرا دولت نسبت به تجاوز دولت «فاشیست» ترکیه به عفرین ساکت است؟» به «نبرد عفرین: نماینده مهاباد دولت ترکیه را فاشیست خواند» تغییر کرد.


در همین زمینه

Share