Share

نیروهای حامی اسد حملات هوایی به غوطه شرقی، منطقه تحت تصرف شورشیان را در تمام روز دوشنبه و ساعات اولیه روز سه‌شنبه ادامه داده‌اند. این حملات درست پس آن صورت می‌گیرد که غوطه مرگبارترین روز خود در سه سال گذشته را تجربه کرد.

مردی در شهر حموریه در نزدیک منطقه محاصره شده غوطه شرقی پس از بمباران نیروهای دولتی دختر بچه‌ای را حمل می‌کند/ عکس از afp

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه در لندن به خبرگزاری رویترز گفت دوشنبه ۱۹ فوریه در پی حملات هوایی و راکت پراکنی نیروهای ارتش سوریه دست‌کم ۱۰۰ غیرنظامی در منطقه غوطه شرقی جان خود را از دست دادند.

غوطه شرقی در اطراف دمشق قرار دارد و از سال ۲۰۱۲ در دست شورشیان و تحت محاصره حکومت سوریه است. ارتش سوریه نیروهای خود در اطراف غوطه شرقی را تقویت کرده است.

سازمان ملل خواهان آتش‌بس فوری شده و وضعیت غیرنظامیان را خارج از کنترل دانسته است.

خشونت‌ها در غوطه شرقی پس از آن شدت می‌گیرد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه کوشیده تا با گسترش جبهه‌های جنگ در ماه‎‌های گذشته به جنگ هفت ساله این کشور پایان دهد.

بشار اسد و متحدانش از جمله روسیه و ایران همزمان با گسترش جنگ، درصدد بودند تا مسیری دیپلماتیک را هم پیش ببرند، از جمله ایجاد «مناطق تنش‌زادیی».

در این میان، غوطه شرقی که اکنون خشونت در آن بالا گرفته نیز از جمله مناطقی به شمار می‌آمد که قرار بود طرح تنش‌زدایی در آن اجرا شود. هرچند توافق برای تنش‌زدایی مشمول نیروهای سابق القاعده نمی‌شود، گروهی که حضوری اندک در غوطه شرقی دارد.

سایر گروه‌های شورشی روسیه و اسد را متهم می‌کنند که از گروه‌های تندرو به عنوان بهانه‌ای برای ادامه بمباران‌هایشان استفاده می‌کنند.

در همین حال خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) به‌نقل از یک منبع نظامی دمشق نوشته است که شورشیان شامگاه دوشنبه به برخی مناطق غوطه شرقی خمپاره شلیک کردند و ۹ غیرنظامی از جمله چند کودک را زخمی کردند.

ارتش سوریه شورشیان را به نقض آتش‌بس در غوطه شرقی متهم می‌کند.

سوریه و روسیه تا کنون هیچ توضیحی درباره بمباران‌های جدید غوطه شرقی ارائه نداده‌اند. اما آنها غالباً اعلام می‌کنند که غیرنظامیان را هدف نمی‎‌گیرند.

مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید رژیم با چشم‌انداز یک حمله زمینی غوطه شرقی را بمباران می‌کند.


در همین زمینه:

ده‌ها غیرنظامی در حملات هوایی ارتش سوریه به غوطه شرقی کشته شدند

 

 

Share