Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور در چند روز آینده مرکز عفرین را به محاصره خود در خواهند آورد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان سه‌شنبه ۲۰ فوریه / یکم اسفند در نشست هفتگی حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه در مجلس این کشور و در سی‌ودومین روز حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه گفت دخالت ترکیه به‌منظور ایجاد منطقه‌ای امن برای صدها هزار نفر از مردم این منطقه است.

اردوغان که دستور تسریع حملات ارتش ترکیه را صادر کرده است افزود: «آماده‌سازی در منطقه طول می‌کشد. در چند روز آینده، بسیار سریع، مرکز شهر عفرین محاصره خواهد شد.»

رئیس جمهوری ترکیه عملیات نظامی را آخرین گزینه ترکیه دانست و گفت: «به همه کسانی که خط قرمز ترکیه و مردم ترکیه را در نظر نمی‌گیرند، باید بگوییم که مسئولیت ما ردیابی آن‌ها (تروریست‌ها) در مرزهایشان است.»

اردوغان در حالی این سخنان را گفته که فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور با عملیات ترکیه در شمال سوریه مقابله خواهد کرد.

فیصل مقداد گفت: «ما علیه حضور ترکیه در شمال کشور و تجاوزش به ساکنان عفرین و مناطق دیگر اقدام خواهیم کرد. ارتش سوریه از تمامی خاک کشور دفاع خواهد کرد.»

مقداد از کردها و عرب‌ها و مردم سوریه خواست تا برای مقابله با «تجاوز ترکیه» متحد باشند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز روز سه‌شنبه به خبرگزاری اینترفاکس گفت بحران کنونی سوریه باید با مذاکره مستقیم آنکارا و دمشق حل شود.

روز گذشته کردهای سوریه گفتند که با دولت سوریه برای حفاظت از عفرین به توافق رسیده‌اند و نیروهای دولتی به این منطقه اعزام خواهند شد اما هنوز چنین اقدامی صورت نگرفته است. ترکیه نیز تهدید کرده که اگر ارتش سوریه وارد این ماجرا شود پیامدهای سختی پیش رو خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

ترکیه: ارتش سوریه هنوز به عفرین نیامده است

Share