Share

منابع خبری نزدیک به اتحادیه دموکراتیک سوریه از ورود نیروهای نظامی ارتش سوریه به عفرین خبر دادند. خبرگزاری دولتی ترکیه هم گزارش کرد: ارتش ترکیه نیروهای نظامی بشار اسد را هدف حمله هوایی قرار داد.

یگان‌های مدافع خلق در عفرین

شبکه تلویزیونی «روناهی» عصر سه‌شنبه ۲۰ فوریه / یکم اسفند گزارش کرد که «یگان‌هایی از ارتش سوریه برای محافظت از مرزهای شمال این کشور وارد عفرین شدند».

شبکه تلویزیونی «رووداو» نیز تصاویری از ورود نیروهای نظامی بشار اسد به عفرین منتشر کرد.

در تصاویر پخش شده از رووداو خودروهای حامل نظامیان و تجهیزات نظامی دیده می‌شود که با پرچم سوریه در حال حرکت هستند.

برخی از نظامیان به زبان عربی می‌گویند که به عفرین آمده‌اند تا در برابر تجاوز ارتش ترکیه از آن محافظت کنند.

دقایقی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) نیز گزارش کرد که پس از ورود اولین گروه از ارتش سوریه به عفرین، ترکیه این منطقه را بمباران کرده است.

در پیوند با همین موضوع خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، از حمله نظامی ارتش ترکیه به نیروهای نظامی بشار اسد در آستانه ورود به عفرین خبر داد.

برپایه این گزارش به دنبال حمله ارتیش ترکیه، نظامیان بشار اسد در ۱۰ کیلومتری عفرین متوقف شدند.

پیش از این خبرهایی از توافق یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه و ارتش بشار اسد برای مقابله با حمله ترکیه به عفرین منتشر شده بود. با این حال سخنگوی یگان‌های مدافع خلق صبح امروز (سه‌شنبه) خبر همکاری با ارتش سوریه را«تبلیغات دولت ترکیه» خوانده بود.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز صبح امروز گفته بود: «نیروهای دولتی سوریه هنوز به منطقه عفرین وارد نشده‌اند».

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه روز سه‌شنبه گفته بود که این کشور با عملیات ترکیه در شمال سوریه مقابله خواهد کرد.

مقداد از کردها و عرب‌ها و مردم سوریه خواست تا برای مقابله با «تجاوز ترکیه» متحد باشند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز به خبرگزاری اینترفاکس گفت بحران کنونی سوریه باید با مذاکره مستقیم آنکارا و دمشق حل شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرده است که در روزهای آینده بر فشار حملات نظامی علیه کردها در شمال سوریه خواهد افزود و ارتش ترکیه عفرین را محاصره نظامی خواهد کرد.

ترکیه از روز شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی حملات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» را به شمال سوریه علیه «یگان‌های مدافع خلق»، نیروی نظامی کردهای سوریه، آغاز کرده است.


بیشتر بخوانید:

اردوغان: در روزهای آینده عفرین را محاصره می‌کنیم

Share