Share

نیک آیرز، رئیس دفتر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است که قرار بود در حاشیه بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ هیئت‌های از آمریکا و کره شمالی با یکدیگر دیدار کنند اما این دیدار در آخرین دقیقه از سوی کره شمالی لغو شده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و کیم جو یونگ خواهر جوان کیم جونگ‌ اون، رهبر کره شمالی در مراسم گشایش المپیک زمستانی

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و کیم جو یونگ خواهر جوان کیم جونگ‌ اون، رهبر کره شمالی در مراسم گشایش المپیک زمستانی

به‌ گزارش خبرگزاری رویترز، نیک آیرز همچنین گفته است که در این دیدار قرار بود کیم جو یونگ خواهر جوان کیم جونگ‌ اون، رهبر کره شمالی که در مراسم گشایش المپیک زمستانی کره جنوبی حاضر بود نیز با مایک پنس دیداری داشته باشد.

به‌گفته آیرز لغو این دیدار از سوی کره شمالی پس از آن صورت گرفت که معاون رئیس جمهوری آمریکا نقض حقوق بشر در این کشور را محکوم کرد و از تحریم‌های جدید اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ خبر داد.

او افزوده است که شاید هم نسبت به انجام این دیدار اصلاً صادق نبودند.

آیزر گفت: «رئیس‌جمهوری این تصمیم را گرفت که اگر آن‌ها خواستند گفت‌وگو کنند، ما پیام غیرقابل انعطاف خود را ارائه خواهیم داد. اگر آن‌ها خواهان برگزاری جلسه‌ای شدند، ما با آن‌ها ملاقات خواهیم کرد. رئیس‌جمهوری همچنین گفت که تا زمانی که آن‌ها با خلع سلاح هسته‌ای به‌طور کامل موافقت نکنند، هیچ یک از مواضع خود را تغییر نداده و مذاکره‌ای انجام نخواهیم داد.»

به‌گفته مقام‌های آمریکایی دیدار هیئت‌های واشنگتن و پیونگ‌یانگ قرار بود ۱۰ فوریه / ۲۱ بهمن انجام شود، اما دو ساعت پیش از برگزاری توسط کره‌ای‌ها لغو شد.

پیش از این در روز ۷ فوریه / ۱۸ بهمن خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرده بود که در جریان المپیک زمستانی در کره جنوبی مقام‌های پیونگ‌یانگ قصد ندارند با مقام‌های آمریکایی دیدار کنند.

بیشتر بخوانید:

دعوت رهبر کره شمالی از رئیس‌جمهوری کره جنوبی برای بازدید از پیونگ‌یانگ

Share