Share

نورعلی تابنده، قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی از پیروان خود خواست تا برای حمایت از او به تهران سفر نکنند.

نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی  – منبع: مجذوبان نور

تابنده در بیانیه‌ای که چهارشنبه دوم اسفند در واکنش به درگیری خشونت‌بار نیروی انتظامی و دراویش گنابادی در خیابان محل اقامت او، گلستان هفتم در منطقه پاسداران تهران منتشر شد، اعلام کرد:

در چند روز اخیر ظاهرا مثل اینکه تصادمی شده که دقیقا نمی‌دانم بین چه کسانی و چه طوری است، گویا چند نفر هم کشته شده‌اند که به هر جهت من متأثر شدم و از صمیم قلب رفتن آنها را به سوی خدا از جانب خود و فقرا به بازماندگان محترمشان تسلیت می‌گویم.

قطب دراویش گنابادی به این نیز اشاره کرد که برخی دراویش ممکن است «برخلاف دستورات درویشی و عرفانی» رفتار‌کنند، یا بر اثر «غلبه احساسات و با ابراز احساسات قوی از کوره در بروند و مرتکب اعمال نادرست و نامقبول درویشی شوند».

دراویش گنابادی از صبح دوشنبه ۳۰ بهمن در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، یک درویش ۶۷ ساله‌ گنابادی، در برابر ساختمان کلانتری پاسداران تهران تجمع کردند و برای دقایقی با نشستن بر کف خیابان مانع تردد خودروها شدند. به گفته یکی از شاهدان عینی پلیس پس از شلیک هوایی برای پراکندن معترضان، به تجمع‌کنندگان به صورت مستقیم شلیک کرد. پس از آن یک خودروی سواری و یک اتوبوس نیروهای پلیس را زیر گرفتند و به گفته سعید منتظر المهدی، سخنگوی نیروی انتظامی سه مأمور نیروی انتظامی و یک بسیجی کشته شدند. بسیجی دیگری نیز با «سلاح سرد» کشته شد.

تابنده در بیانیه‌اش از مریدان خود خواست تا از سفر به تهران پرهیز کنند و نگران حال او نباشند و گفت که «من قبلا هم گفته‌ام به تهران آمدنشان صحیح نیست، برای اینکه هم جمعیت اینجا زیاد می‌شود و معلوم نیست بتوانند به راحتی به سر ببرند.»

همزمان عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در نشست هیأت دولت گفته بود که «تخلف افراد معدود را نباید به حساب کل جامعه دراویش گذاشت» و دراویش را جریانی «منطقی و معتدل» توصیف کرد.

اما برخی نمایندگان اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی خواهان استعفای او به دلیل درگیری‌های دوشنبه‌شب شده‌اند.

تابنده در این بیانیه درباره مرام درویشی نیز توضیح داد. به گفته قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی، این گروه شیعه دوازده امامی و از منتظران ظهور مهدی، امام آخر شیعیان هستند، و از صلح و رفع اختلاف و گفت‌و‌گو دفاع می‌کنند.


در همین زمینه

واکنش دولت و مجلس ایران به درگیری دراویش و نیروهای امنیتی

Share