Share

گروهی از شبه‌نظامیان حامی بشار اسد، رئیس دولت دمشق به عفرین وارد شدند تا در کنار کردها، علیه عملیات نظامی ترکیه در این منطقه بجنگند. ترکیه که از عقب‌نشستن این شبه‌نظامیان خبر می‌دهد، نسبت به عواقب سنگین این اتفاق هشدار داد. نمایندگان پارلمان کردستان عراق نیز نسبت به توافق احتمالی کردها و اسد نظرات متفاوتی دارند.

کردها در استقبال کاروان شبه‌نظامیان حامی اسد علامت پیروزی نشان می‌دهند – فوریه

ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه چهارشنبه ۲۰ فوریه / دوم اسفند در نشستی خبری ادعا کرد که شبه‌نظامیان حامی اسد بر اثر حملات ترکیه عقب نشسته‌اند و وارد عفرین نشده‌اند. او گفت «هر گامی از سوی رژیم سوریه یا دیگر عناصر حاضر در این منطقه قطعاً پیامدهایی جدی خواهد داشت.»

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز سه‌شنبه گفته بود که «شبه‌نظامیان شیعه» در تلاش برای ورود به عفرین بودند اما با گلوله‌باران ترکیه عقب نشستند. او هشدار داده بود که این شبه‌نظامیان «هزینه گزافی» را برای ورود به عفرین پرداخت خواهند کرد.

یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب «اتحاد دموکراتیک» کردهای شمال سوریه و ائتلاف شبه‌نظامیان شیعه حامی اسد این اخبار را تکذیب کرده‌اند.

یک فرمانده از ائتلاف حامی اسد چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که آنها اکنون در عفرین حضور دارند و در واکنش به گلوله‌باران شبه‌نظامیان «ارتش آزاد سوریه» به روی آنها آتش گشوده‌اند. ارتش آزاد سوریه ائتلافی از نیروهای مخالف اسد است که در عفرین تحت حمایت زمینی و هوایی ارتش ترکیه با کردها می‌جنگد.

«دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، گروه ناظر بر جنگ سوریه نیز گفته است که یک کاروان شبه‌نظامیان حامی اسد وارد عفرین شده و یک کاروان دیگر عقب نشسته است.

فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه روز سه‌شنبه گفته بود که این کشور با عملیات ترکیه در شمال سوریه مقابله خواهد کرد.

مقداد از کردها و عرب‌ها و مردم سوریه خواست تا برای مقابله با «تجاوز ترکیه» متحد باشند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز به خبرگزاری اینترفاکس گفت بحران کنونی سوریه باید با مذاکره مستقیم آنکارا و دمشق حل شود.

اردوغان اما سه‌شنبه گفت که با تهران و مسکو بر سر جلوگیری از دخالت نظامی ارتش سوریه در عفرین به توافق رسیده است. یک فرمانده نظامی ائتلاف حامی اسد نیز به رویترز از مداخله روسیه برای جلوگیری از اعزام شمار بیشتری از نیروهای سوری به عفرین خبر داد.

نمایندگان کردستان عراق و توافق کردهای سوریه با اسد

نمایندگان احزاب مختلف در پارلمان کردستان عراق نظر یکسانی درباره توافق احتمالی کردهای سوریه با اسد ندارند.

عثمان کاروانی، از رهبران حزب اتحاد اسلامی کردستان عراق هشدار داد که توافق کردهای عفرین و حامیان اسد می‌تواند بخشی از یک «توطئه» برای خارج‌کردن کنترل مناطق کردنشین از دست یگان‌های مدافع خلق باشد.

او به خبرگزاری «روداو»، وابسته به حکومت محلی اقلیم کردستان گفت:

هدف توطئه علیه کردها این است که مناطق شمال سوریه در کنترل آنها باقی نماند. سکوت آمریکا، نادیده‌گرفتن روسیه، و حمایت ایران در منطقه علیه عفرین برای این است که کنترل این ناحیه را از کردها بگیرند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران چند روز پس از آغاز عملیات ترکیه در عفرین موسوم به «شاخه زیتون» خواهان توقف فوری آن شده بود.

بنا به گزارش روداو، نمایندگان احزاب دموکرات و اتحادیه میهنی اقلیم کردستان نسبت به این توافق خوشبین‌تر هستند. تعدادی از این نمایندگان اوایل ماه جاری میلادی از عفرین بازدید کردند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان ارتش آزاد سوریه تا کنون ۱۴ درصد عفرین را اشغال کرده‌اند. از آغاز این نبرد در ۲۰ ژانویه تا کنون، دست‌کم ۱۱۲ غیرنظامی جان‌شان را از دست داده‌اند.

ترکیه هدف‌قراردادن غیرنظامیان را تکذیب می‌کند.


در همین زمینه

Share