Share

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت از آغاز ناآرامی‌های سوریه تاکنون بیش از پنج هزار نفر کشته شده‌اند که دست‌کم ۳۰۰ نفر از آن‌ها کودک هستند.

 

به گزارش الجزیره، ناوی پیلای روز دوشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر ۱۳۹۰) در نشستی با اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت در یک سال گذشته بیش از ۱۴ هزار نفر در سوریه بازداشت شده‌اند و ۱۲۴۰۰ نفر نیز به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

به گفته ناوی پیلای این آمار، شمار کشته‌شدگان نیروهای امنیتی سوریه را شامل نمی‌شود. دولت سوریه می‌گوید بیش از هزار پلیس و نیروی امنیتی در این ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل این وضعیت را "غیر قابل تحمل" خواند و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا پرونده سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی بفرستد.

وزیر امور خارجه آلمان: من فکر می‌کنم لازم است کشورهایی که در شورای امنیت با تردید (در برابر وقایع سوریه) عمل می‌کنند، نظرشان را تغییر دهند

روسیه و چین که از اصلاحات سیاسی در سوریه پشتیبانی می‌کنند، در ماه اکتبر سال جاری میلادی، قطعنامه‌ای را که در مورد بحران سوریه به رأی گذاشته شد، وتو کردند.

در میان اعضای شورای امنیت علاوه بر روسیه و چین، کشورهای برزیل، هند و آفریقای جنوبی نیز مخالف صدور قطعنامه علیه سوریه هستند.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان پس از سخنان ناوی پیلای به خبرنگاران گفت: "من فکر می‌کنم لازم است کشورهایی که در شورای امنیت با تردید (در برابر وقایع سوریه) عمل می‌کنند، نظرشان را تغییر دهند."

وی افزود از شنیدن "سنگدلی‌ها" در سوریه شوکه شده است.

جراد آراد، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز گفته است "سکوت و بی‌تفاوتی" در برابر بحران سوریه، اعتبار شورای امنیت را به خطر انداخته است.

در تازه‌ترین درگیری‌ها در سوریه روز یکشنبه ۱۱ دسامبر، دست‌کم ۲۶ نفر از جمله پنج کودک و زن کشته شدند.

اقدامات حکومت سوریه در سرکوب تظاهرات مخالفان، خشم قدرت‌های جهانی را برانگیخته و تحریم‌هایی را علیه این کشور از سوی اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، آمریکا و ترکیه به دنبال داشته است.

تظاهرکنندگان خواهان پایان یافتن حکومت اسد و برگزاری انتخابات دموکراتیک هستند. بشار اسد از سال ۲۰۰۰ تاکنون در قدرت است و پدرش نیز به مدت سه دهه در این کشور حکومت کرد.

در همین حال مخالفان از روز یکشنبه ۱۱ دسامبر اعلام اعتصاب سراسری کردند. این اعتصاب که با نام "اعتصاب کرامت" معرفی شده، برای اخلال در عملکرد دولت سوریه سازماندهی شده است.

مخالفان می‌گویند مردم در حمص و شهرهای مجاور به طور گسترده‌ای به اعتصاب پیوسته‌اند و مغازه‌ها را تعطیل کرده‌اند. اما خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) می‌گوید در این کشور هیچ نشانه‌ای از اعتصاب وجود ندارد و فعالیت عادی بازار ادامه دارد.

 

Share