Share

یک گروه از مخالفان حکومت بحرین اعلام کردند که سه نفر از کسانی که متهم به فعالیت‌های تروریستی در این کشور شده بودند، در مسیر فرار به ایران جان خود را در دریا از دست دادند.

به‌گزارش رویترز، این گروه که خود را «جوانان کرباباد»، شهری در بحرین، می‌نامند گفته‌اند که این رویداد در ماه فوریه جاری رخ داده و این سه نفر برای فرار از دست مقامات بحرینی با قایق به سمت ایران در حرکت بودند. نفر چهارم نیز مفقود شده است.

«جوانان کرباباد» این افراد را «رزمندگان مقدس» نامیده‌ و نوشته‌اند: «آن‌ها در روز ۷ فوریه (۱۸ بهمن) در شرایطی که هنوز مبهم است، در آب‌های منطقه‌ای در نزدیکی ایران دچار سانحه شده و شهید شدند.»

یک مقام امنیتی بحرین که نخواست نامش فاش شود هرگونه دخالت نیروهای امنیتی در این رویداد را رد کرد و به رویترز گفت: «این آخرین گروه از فراریان است که به‌دلیل اقدامات جدی تروریستی، با هماهنگی با مقامات تهران و سایر تبعیدیان به سوی ایران رفته‌اند.»

مقامات ایران واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند. آن‌ها هرگونه حمایت از مخالفان حکومت بحرین را رد می‌کنند، در حالی‌که حکومت بحرین همواره ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود کرده است.

بر اساس پرونده‌های امنیتی دولت بحرین افرادی که در مسیر گریز جان خود را از دست دادند همه به اتهام حمله به پلیس و شرکت در شورش به‌طور غیابی محکوم شده بودند و در داخل کشور تحت تعقیب قرار داشتند.

اتهام یکی از آن‌ها به نام میثم علی ابراهیم، قتل یک مأمور پلیس در ماه آوریل سال گذشته بود.

در زیر فشار حکومت بحرین، بسیاری از فعالان سیاسی و مذهبی در سال‌های اخیر به ایران و سایر کشورها نقل مکان کرده‌اند.

سال گذشته پس از آن‌که پلیس بحرین یکی از رهبران مخالفان را در یک درگیری کشت، چندین نفر از دوستانِ دستگیرشده‌ی او از زندان به ایران گریختند. سه نفر از آن‌ها مدتی بعد سر از کنفرانسی در شهر مذهبی قم در آوردند که در آن از همرزمان خود سخن می‌گفتند. فیلم آن توسط مخالفان منتشر شده بود.

اعتراضات مخالفان شیعه در بحرین در بهار ۲۰۱۱ با کمک و حضور نیروهای عربستان سعودی در این کشور به خون کشیده شد. بحرین از آغاز بهار عربی در این کشور، ایران را به ارسال سلاح به شورشیان شیعه متهم کرده است.

مأموران امنیتی بحرین گفته‌اند که در سه سال گذشته انبوهی سلاح‌ و مهمات و تجهیزاتِ «تاکنون دیده‌نشده» در این کشور از شورشیان مسلح شیعه ضبط شده‌ است. برخی از تحلیل‌گران امنیتی غربی، ایران را تأمین‌کننده این سلاح‌ها و مهمات دانستند.

بحرین پس از حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی را در اعلام همبستگی با ریاض قطع کرد.

بیشتر بخوانید:

محکومیت ۱۰ نفر در بحرین به اتهام تروریسم و ارتباط با سپاه پاسداران

Share