Share

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه گفته اگر شرکت‌ها و بانک‌های عمده همچنان از همکاری با ایران خودداری کنند، برجام نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران

عباس عراقچی که سوم اسفند در موسسه چتم هاوس در لندن سخن می‌گفت، هشدار داد:

«حتی اگر ضرب الاجل‌های آمریکا سپری شود و تعلیق تحریم‌ها علیه ایران بر اساس برجام تمدید شود، ولی بانک‌ها از معامله با ایران خودداری ورزند، توافق هسته‌ای با این وضع نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد».

به گفته این عضو تیم مذاکرات هسته‌ای، اگر توافق هسته‌ای منفعتی برای ایران نداشته باشد، این کشور از آن خارج خواهد شد.

بعد از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی لغو شد. با این‌حال بسیاری از بانک‌های اروپایی به دلیل معاملات بانکی‌شان با ایالات متحده آمریکا از همکاری با ایران پرهیز می‌کنند.

ترامپ ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی گفت برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تمدید کرد. او گفت که در صورت برآورده‌ نشدن شرط‌هایش و تصحیح نشدن «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یک جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت. برنامه دونالد ترامپ این است که در طی ۱۲۰ روز با همکاری شرکای آمریکا در اتحادیه اروپا درباره مکمل برجام به توافق برسد.

ایران اما مذاکره مجدد بر سر برجام را غیرقابل قبول می‌داند و از کشورهای اروپایی انتظار دارد تا برای حفظ برجام تلاش کنند.

اواسط بهمن ماه امسال عباس عراقچی در گفت‌وگو با رپوبلیکا گفته بود اتحادیه اروپا اگر به برجام به عنوان یکی از دستاوردهای سیاست خارجی‌اش علاقه دارد، باید برای حفظ آن تلاش کند.

در آخرین تحولات آلیستر برت، وزیر خاورمیانه بریتانیا از تلاش این کشور برای نجات برجام خبر داد.


در همین زمینه

بریتانیا: برجام را «نجات» می‌دهیم

 

 

Share