Share

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز سوم اسفند صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

۳ اسفند- کارگران جایگاه شرکتی دیر: بعد از ۱۸ سال کار و حقوق ماهانه یک میلیون، اخراج حق ما نیست.

اعتصاب کارگران شرکت کیسون پیمانکار پتروشیمی سبلان

کارگران شرکت پتروشیمی سبلان در اعتراض به ۶ ماه دستمزدهای پرداخت نشده در اعتصاب بسر می‌برند. این کارگران بواسطه شرکت پیمانکاری کیسون در پتروشیمی سبلان کار می‌کنند.

تجمع کارگران عسلویه در اعتراض به عدم دریافت هشت ماه حقوق

فیلم کوتاهی که در فضای مجازی منتشر شده، حاکی از اعتصاب کارگران پتروشیمی عسلویه است که ۸ ماه است دستمزد نگرفته‌اند.

۳ اسفند- تجمع کارگران مقابل فرمانداری آزادشهر

تجمع کارگران آجر ماشینی آزادشهر مقابل فرمانداری

کارگران آجر ماشینی «گنبد» روز ۳ اسفند در اعتراض به عدم دریافت دستمزد، نپرداختن حق بیمه، و توقف تولید مقابل فرمانداری ازاد شهر تجمع کردند.

آجر ماشینی گنبد در جاده آزادشهر – مینودشت واقع شده و بعلت بدهی به اداره گاز، حدود ۵ ماه تعطیل بود. کارگران زمانی که تقاضای بیمه بیکاری کردند متوجه شدند بیمه بیکاری به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد زیرا کارفرما حق بیمه آن‌ها را نپرداخته است.

برخی کارگران با سابقه این شرکت نیز که مشمول بازنشستگی می‌شوند بدلیل عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما نتوانسته‌اند بازنشسته شوند.

یکی از کارگران معترض گفته است کارفرما در ازای ۱۳ سال کار او، تنها ۹ ماه حق بیمه پرداخته است.

 نماینده کارفرمای آجر ماشینی آزادشهر ضمن تائید بدهی این شرکت به اداره گاز گفته است «در استان همه شرکت‌های آجر ماشینی از ۵۰۰ میلیون تا دو میلیارد تومان بدهی دارند و تا بحال یک بار هم گاز آنها قطع نشده است.» او بعنوان نمونه به شرکتی که صاحب آن برادر مدیر عامل اداره گاز استان و مشاور استاندار است اشاره کرده و پرسیده است چرا گاز آن شرکت قطع نشده است؟

شرکت آجر ماشینی گنبد حدود ۳ میلیارد تومان نیز به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

اعتصاب معلمان ۴ مدرسه متوسطه در بندرماهشهر

به گزارش کانون صنفی معلمان، دبیران ۴ دبیرستان ماهشهر در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه اضافه‌کاری سال جاری و ۳ ماه از سال گذشته از چهارشنبه ۲ اسفند دست به اعتصاب زده‌اند. آن‌ها پیش از اعتصاب مطالبات خود را از طریق آموزش و پرورش و فرمانداری بندر ماهشهر پیگیری کرده اما نتیجه نگرفته بودند.

تجمع کارگران صدر فولاد خرم‌آباد مقابل استانداری

کارگران شرکت صدر فولاد (مجتمع فولاد لرستان) که از ۵ ماه پیش بدلیل تعطیلی شرکت بیکار شده‌اند پنجشنبه ۳ اسفند مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. آن‌ها خواستار بازگشایی کارخانه و پرداخت مزدهای معوقه خود هستند.

کارخانه صدر فولاد از واحدهای تولید نورد در لرستان است و تعطیلی آن بدلیل «مشکل مالی» بیش از ۱۸۰ کارگر این کارخانه را بیکار و بلاتکلیف کرده است.

تجمع سپرده گذاران موسسه نهان نشان البرز

جمعی از سپرده گذاران موسسه نهان نشان البرز در کرج تجمع اعتراضی برپا کردند. موسسه مالی نهان نشان البرز وابسته به وزارت کشاورزی است.

تجمع پرسنل حراست بوستان بهشت مادران در اعتراض به اخراج

شهرداری منطقه ۳ تهران حدود ۶۰ تن از کارکنان حراست بوستان بهشت مادران را که مطالبات معوقه نیز دارند اخراج کرده است. این کارکنان پنجشنبه ۳ اسفند مقابل شهرداری تجمع کردند.

باز هم اعتصاب در نیشکر هفت نپه

روز پنجشنبه سوم اسفند نیز در نیشکر هفت تپه اعتصاب بود. روز دوم اسفند کارگران در اعتراض به نپرداختن دستمزد آذرماه اعتصاب کردند اما مدیران شرکت به خواست کارگران توجهی نشان ندادند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران امروز بخش‌هایی از کارگران به اعتصاب ادامه داده‌اند.

 کارگران و نیز بازنشستگان نیشکر هفت‌تپه اعلام کرده‌اند روز ششم اسفند مجددا اعتصاب خواهند کرد.

محاکمه دانشجویان با اتهامات امنیتی و  اعتراض شوراهای صنفی دانشجویان به بی‌عملی وزارت علوم

طی چند روز گذشته، تعدادی از دانشجویان و فعالان صنفی بازداشت‌شده در دی‌ماه ۹۶ به دادگاه فراخوانده و با اتهامات سنگینی همچون اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی روبه‌رو شدند. دادگاه این دانشجویان قرار است هفته آینده برگزار شود. شوراهای صنفی دانشجویان با اعلام این خبر افزوده است پیگیری قضایی برخوردهای قهرآمیز و کیفری با دانشجویان با وزارت علوم است و مسئولان وزارت علوم وظیفه دارند پیگیر منع تعقیب دانشجویان شوند.

 شوراهای صنفی دانشجویان رئیس دولت و وزیر آموزش عالی را به سبب دوگانگی در گرفتار و رفتار مورد اعتراض قرار داده و نوشته است:

« وضعیت قضایی دانشجویان مغایر با مواضع قبلی مسئولان است و این دوگانگی در رفتار و گفتار موجب ملتهب‌شدن بیشتر فضای دانشگاه‌ها و سلب اعتماد عمومی خواهد شد. مسئولیت مستقیم چنین برخوردهای قهرآمیز و کیفری، با دولت و وزارت علوم است.»

 شرکت واحد با شکایت از رانندگان مانع تجمع اعتراضی آنان شد

رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد که در هفته‌های گذشته چند تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند، پنجشنبه سوم اسفند نیز قصد داشتند در ایستگاه مترو چیتگر تجمع کنند. به گزارش سندیکای شرکت واحد، شرکت اتوبوسرانی با شکایت قضایی از رانندگان، مانع برگزاری اعتراض ارام آن‌ها شده است.

کارگران شهرداری الشتر ۱۰ ماه حقوق نگرفته‌اند

کارگران شهرداری الشتر واقع در لرستان ۱۰ ماه مطالبات معوقه دارند. یکی از کارگران پرسیده است چرا مسئولان خود را به جای ما نمی‌گذارند تا اندکی از مشکلات ما و خانواده‌هایمان را درک کنند. او افزوده است:

« آیا تا به ‌حال شنیده‌اید که کسی از نانوایی نان قرض کند؟! متأسفانه برخی از ما چوب‌خطمان آن ‌قدر نزد نانوایی‌ها و مغازه‌های فروش بالا رفته است که دیگر حاضر نیستند به ما قرض بدهند.»

کارگر دیگری که فرزندش به تازگی متولد شده گفته است: «فرزندم تازه به دنیا آمده و برای خرید پوشک و شیر خشک هم باید چوب‌خط داشته باشم، خدا پدر و مادر بعضی داروخانه‌ها را بیامرزد که با دیدن وضعیت و فلاکت ما حداقل راضی می‌شوند که این اقلام را به ما قرض بدهند اما برخی کاسب‌ها با دیدن ما رویشان را می‌گیرند و دیگر حاضر به فروش اقلام خود به ما به‌صورت نسیه نیستند، البته تقصیری هم ندارند چوب‌خط ما بسیار بالا رفته و شاید هرکس دیگری به‌جای آن‌ها بود حاضر به فروش نسیه نمی‌شدند.»

به گفته رئیس شورای شهر الشتر، شهرداری این شهر هیچ منبع درآمدی ندارد و هم اکنون ۱۶ میلیارد تومان بدهکار است. به گفته او بخشی از بدهکاری شهرداری به ۲۰۰ کارگر آن به سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ برمی‌گردد. او وعده داده است شورای شهر تلاش خواهد کرد تا فرارسیدن نوروز مطالبات کارگران پرداخت شود.

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

 

Share