Share

نبرد عفرین با حضور شبه‌نظامیان حامی بشار اسد، رئیس دولت دمشق به مرحله جدیدی وارد شده است. به گزارش ناظران جنگ سوریه، سومین کاروان از این شبه‌نظامیان وارد عفرین شده‌اند. ترکیه همچنین به اعدام‌های صحرایی گریلاها (چریک‌ها) و غیرنظامیان کرد در عفرین و هدف قراردادن یک کاروان حامل غیرنظامیان و نظامیان کرد از دیگر مناطق کردنشین شمال سوریه متهم شده است. از سوی دیگر، ارتش ترکیه از بمباران کاروان تسلیحاتی کمکی به عفرین خبر داده است. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز آمریکا را به خاطر ادامه حمایت از کردهای شمال سوریه به «دروغ‌پردازی» متهم کرد.

کاروان کمکی ی پ گ، شامل نظامیان و غیرنظامیان کرد دیگر مناطق شمال سوریه هدف حمله ترکیه و شبه‌نظامیان ارتش آزاد قرار گرفت – ۲۲ فوریه، گذرگاه الزیاره به عفرین – منبع: afp

اردوغان جمعه ۲۳ فوریه / چهارم اسفند در سخنانی شدیداللحنی علیه ایالات متحده گفت:

ما دیگر از محکوم‌کردن تلاش‌های آمریکایی‌ها برای مشروعیت بخشیدن به تروریست‌های پ ک ک [حزب کارگران کردستان] خسته شده ایم… صدها مورد را برایشان توضیح دادیم، از جمله درباره منبج. هر وقت این چیزها را می‌گوییم، آنها می‌گویند حق با شماست. ماشین دروغ‌پردازی‌اند. ترکیه این تاکتیک‌ها را محکوم می‌کند.

آنکارا یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب «اتحاد دموکراتیک» کردهای شمال سوریه را بخشی از پ ک ک می‌داند. «نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت پشتیبانی آمریکا علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه می‌جنگند، تحت رهبری ی پ گ قرار دارند.

ترکیه ۲۰ ژانویه عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» را برای بیرون‌راندن ی پ گ از عفرین آغاز کرد. شبه‌نظامیان «ارتش آزاد سوریه» با پشتیبانی هوایی و زمینی ترکیه پیاده‌نظام اصلی این عملیات را تشکیل می‌دهند.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه گفته بود که «برخی از نیروهایی که با آنها در شرق سوریه همکاری می‌کنیم، در حال رفتن به سمت عفرین هستند.» به گفته او، دلیل این اتفاق را باید در «روابط خانوادگی» این شبه‌نظامیان با ساکنان عفرین دانست.

نوئرت با انتقاد تلویحی از عملیات نظامی ترکیه در عفرین گفت: «آنچه در عفرین اتفاق می‌افتد، انحراف از نبرد علیه داعش است و آمریکا برای نبرد علیه این گروه در سوریه به سر می‌برد.»

اشاره سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به نیروهای دموکراتیک سوریه است. پیش‌تر جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با اتخاذ مواضع مشابهی گفته بود که «نیمی از نیروهای دموکراتیک سوریه» در حال رفتن به سمت عفرین هستند.

ارتش ترکیه روز جمعه در بیانیه‌ای ادعا کرد که کاروانی شامل ۳۰ تا ۴۰ خودروی نظامی متعلق به ی پ گ را در عفرین هدف قرار داده است. بر اساس این بیانیه، کاروان مورد نظر در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق عفرین در حال حمل سلاح و مهمات مورد حمله هوایی قرار گرفت.

ویدئویی از این حمله در یوتیوب منتشر شده است.

گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، نیز این حمله را تأیید کرده اما گفته است که کاروان مزبور حامل غیرنظامیان و نظامیانی از دیگر مناطق کردنشین بود که به عفرین می‌آمدند.

تشدید تنش ترکیه و هواداران اسد

همزمان تنش ترکیه با نیروهای هوادار اسد در عفرین تشدید شده است.

نخستین کاروان کاروان شبه‌نظامیان حامی اسد وارد عفرین می‌شوند؛ ۲۰ فوریه – منبع: afp

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان ارتش آزاد سوریه مسیر مراوداتی بین قلمروی تحت اختیار ارتش سوریه و منطقه عفرین را گلوله‌باران می‌کنند. این کار برای قطع اعزام شبه‌نظامیان ائتلاف هوادار اسد به عفرین و نیز قطع ارسال کمک کردها به این منطقه صورت گرفته است.

هرچند دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده که پنج‌شنبه سومین کاروان از این شبه‌نظامیان وارد عفرین شده‌اند. نخستین کاروان سه‌شنبه و دومین کاروان چهارشنبه وارد عفرین شده بودند.

جمعیت عفرین با برافراشتن تصاویری از عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ ک ک از آنها استقبال کردند.

اعدام‌ صحرایی کردها در عفرین

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین از اعدام‌های دسته‌جمعی و «صحرایی» کردها به دست شبه‌نظامیان ارتش آزاد سوریه در عفرین خبر می‌دهد.

این گروه ناظر ادعا کرده که دو ویدئو از این اعدام‌ها در دست دارد. در ویدئوی نخست پیکر شش گریلای زن متعلق به «یگان‌های مدافع زنان» (ی پ ژ) پس از اعدام آنها به تصویر کشیده شده است. ویدئوی دیگر اعدام یک راننده تراکتور را به دست شبه‌نظامیان ارتش آزاد نشان می‌دهد.

یک زن غیرنظامی نیز در عفرین به جرم تعلق‌داشتن به ی پ ژ اعدام صحرایی شده است.

از آغاز عملیات ترکیه در عفرین تا کنون بیش از ۱۱۴ غیرنظامی، از جمله دست‌کم ۲۱ کودک کشته شده‌اند. ترکیه هدف قراردادن غیرنظامیان را انکار می‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین تعداد تلفات ارتش ترکیه و ارتش آزاد را ۲۴۹ تن اعلام کرده که ۳۹ نفر از آنها سربازان ترکیه هستند. هرچند ی پ گ ادعا می‌کند که ۱۲۱۹ تن از این نیروها را کشته است.

این گروه ناظر تعداد تلفات کردها را نیز ۲۲۹ تن اعلام کرده است. ارتش ترکیه اما از کشته‌شدن ۱۸۲۹ «تروریست ی پ گ/پ ک ک و داعش» خبر می‌دهد.

داعش در عفرین حضور ندارد.


در همین زمینه

Share