Share

کلی لیندزی، سرمربی تیم فوتبال زنان افغانستان نسبت به امنیت جانی بازیکنان این تیم اظهار نگرانی کرده است.

مسابقه دوستانه فوتبال تیم ملی زنان افغانستان در برابر زنان منتخب نیروهای امنیتی بین‌المللی، ۲۰ اکتبر ۲۰۱۰ – منبع: flicker

لیندزی که بازیکن سابق تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده است، در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی جهانی گفت که زنان بازیکن تیم افغانستان برای رسیدن به مکان تمرین باید با خطرات و توهین‌های زیادی مواجه شوند؛ از جمله پرتاب سنگ به سوی آنها، آب‌دهان انداختن به رویشان، و نیز هراس از بمباران‌های هوایی و بمب‌گذاری‌های تروریستی:

مهم‌ است که دختران خارج از این کشور بفهمند که این خطرات جدی است. اینها داستان نیست. دختران تیم ملی فوتبال افغانستان روزانه باید با این مشکلات سر کنند.

لیندزی خود تا کنون هرگز به دلایل امنیتی به افغانستان نرفته است.

این تیم از زنان افغان مهاجر در اروپا، استرالیا و ایالات متحده و نیز ساکنان افغانستان تشکیل شده است. آنهایی که ساکن افغانستان هستند، به خاطر بازی در تیم فوتبال ملی کشورشان به «بی‌آبروکردن» خانواده‌هایشان متهم می‌شوند.

براساس یک پژوهش اخیر شبکه خبری جهانی بی‌بی‌سی، شبه‌نظامیان اسلام‌گرای تندرو طالبان در ۷۰ درصد خاک افغانستان آشکارا فعالیت دارند و زندگی روزانه ۱۵ میلیون تن، یعنی نیمی از جمعیت این کشور را تحت تأثیر قرار داده‌اند. این شبه‌نظامیان با آزادی زنان به طور خاص مشکل دارند.

به گفته لیندزی، «اگر زنی فوتبال بازی کند، اجتماع محلی پدر، برادر، مربیان و مادرش را به این خاطر مورد پیش‌داوری قرار می‌دهند»

به گفته او، برادر مدیر برنامه‌های تیم فوتبال زنان افغانستان به همین دلیل مورد اصابت ضربات چاقو قرار گرفته بود.

سرمربی تیم فوتبال زنان افغانستان می‌گوید که فوتبال‌ بازی‌کردن برای این زنان افغان «مسئله مرگ و زندگی است.»

تیم فوتبال زنان افغانستان ۲۰۱۰ تشکیل شد. به گفته لیندزی، بسیاری از بازیکنان این تیم پیش از آن در هیچ مسابقه فوتبال ۱۱ نفره‌ای شرکت نکرده بودند.  این تیم نخستین بازی رسمی بین‌المللی‌اش را همان سال در برابر نپال انجام داد.

پیش از آن نیز تیم ملی زنان افغانستان به صورتی نیمه‌رسمی وجود داشت.

این تیم از ۲۰۱۰ تا کنون از جایگاه ۱۲۸ ام در رده‌بندی جهانی فیفا به جایگاه ۱۰۶ ام صعود کرده است.


بیشتر بخوانید:

Share