Share

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید تفکیک وظایف وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران باید مشخص شود.

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، دوشنبه ۲۶ فوریه / ۷ اسفند گفت: «اگر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بر اساس قوانین، ضابط قضایی محسوب می‌شود و همزمان بنابر آن‌چه از ابتدا به‌طور قانونی می‌دانستیم، تشخیص جاسوسی برعهده وزارت اطلاعات و برخورد با آن نیز برعهده قوه قضاییه است، طبیعتاً باید تفکیک وظایف میان این دو نهاد اطلاعاتی-امنیتی صورت گیرد.»

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نهاد امنیتی مسئول بازداشت فعالان محیط زیست است و اشاره این نماینده مجلس به بازداشت اخیر فعالان محیط زیست در ایران است که این سازمان و دستگاه قضایی، آن‌ها را به جاسوسی متهم کردند. کاووس سیدامامی، یکی از این فعالان محیط زیست، در زندان جان سپرد و مسئولان قضایی و سپاه پاسداران آن را خودکشی دانستند.

کواکبیان ضمن تأکید بر این‌که قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها به امنیت جانی و روحی زندانیان توجه بیشتری نشان دهند، اعلام کرد که مجلس به‌دنبال تهیه طرحی است که وزارت دادگستری در این موارد پاسخگوی مجلس باشد.

به‌گفته او در حال حاضر سازمان اطلاعات سپاه پاسداران پاسخگوی مجلس نیست اما باید به‌سمتی رفت که دستگاه قضایی و سازمان زندان‌ها از طریق وزارت دادگستری پاسخگوی مجلس باشند.

بیشتر بخوانید:

اژه‌ای: گزارش مرگ کاووس سید امامی در زندان به شورای امنیت ملی ارائه شد

Share