Share

امانوئل مکرون به رجب طیب اردوغان گفته است که آتش‌بس سوریه، مصوب شورای امنیت سازمان ملل، شامل منطقه عفرین که ترکیه به آن حمله کرده است نیز می‌شود. ترکیه نیروهای نظامی جدیدی به عفرین اعزام کرده است.

رجب طیب اردوغان (راست) و امانوئل مکرون، رؤسای جمهوری ترکیه و فرانسه

رجب طیب اردوغان (راست) و امانوئل مکرون، رؤسای جمهوری ترکیه و فرانسه

به‌گزارش رویترز، دفتر ریاست جمهوری فرانسه دوشنبه ۲۶ فوریه / ۷ اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور در یک تماس تلفنی با همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان تأکید کرده است که آتش‌بس تصویب‌شده در شورای امنیت به‌منظور توقف چرخه خشونت در سوریه است و باید در سراسر این کشور، از جمله منطقه عفرین در شمال سوریه اعمال شود.

قطع‌نامه آتش‌بس ۳۰ روزه در شورای امنیت به ابتکار کویت و سوئد تهیه شد اما با مخالفت روسیه بارها به تعویق افتاد. این قطع‌نامه شنبه‌شب با رأی موافق همه ۱۵ عضو به تصویب رسید. این آتش‌بس به‌منظور ارسال کمک‌های انسانی به غوطه شرقی و خروج مجروحان از این منطقه تصویب شد. غوطه شرقی بیش از یک هفته است که هدف حملات هوایی ارتش سوریه قرار دارد.

ترکیه از روز شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی حملات نظامی خود را به شمال سوریه علیه «یگان‌های مدافع خلق»، نیروی نظامی کردهای سوریه، آغاز کرده است. نام این عملیات «شاخه زیتون» است و نیروهای ارتش آزاد سوریه، از مخالفان رژیم اسد نیز در این عملیات در کنار ارتش ترکیه قرار دارد.

ترکیه «یگان‌های مدافع خلق» را با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که سال‌ها با آن در جنگ است، یکی می‌داند و آن‌ها را «تروریست» می‌خواند.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفته شده که خشونت موجود در سوریه می‌تواند منطقه خاورمیانه را منفجر کند و تمام امیدها برای یافتن یک راه حل سیاسی را از بین ببرد.

مکرون در گفت‌وگوی تلفنی خود با اردوغان همچنین تأکید کرده است که نظارت بر دسترسی به کمک‌های بشردوستانه و استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط فرانسه «کامل و دائمی» است.

رئیس جمهور فرانسه در حالی درباره آتش‌بس سراسری در سوریه با اردوغان صحبت کرده که همزمان ترکیه تصمیم گرفته است تا به‌منظور «نبردهای تازه» علیه «یگان‌های مدافع خلق»، نیروهای ویژه خود را به عفرین اعزام کند.

بکیر بوزداغ، معاون نخست‌وزیر ترکیه دوشنبه ۲۶ فوریه / ۷ اسفند به شبکه تلویزیونی ان‌تی‌وی این کشور گفت: «ورود نیروهای ویژه در راستای آماده‌سازی برای نبرد جدید است.»

خبرگزاری دوغان ترکیه نیز گزارش داده است که نیروهای ویژه ژاندارمری و پلیس وارد منطقه عفرین شده‌اند.

پس از گذشت پنج هفته از حمله ترکیه، بیشتر شهرهای این منطقه، از جمله عفرین همچنان در کنترل کردها و «یگان‌های مدافع خلق» است. کردها از نیروهای رژیم سوریه نیز کمک گرفته‌اند.

آنکارا می‌گوید آتش‌بس ۳۰ روزه که در شورای امنیت تصویب شد ربطی به عملیات «شاخه زیتون» و حمله به عفرین ندارد.

بیشتر بخوانید:

تأکید دبیرکل سازمان ملل بر اجرای آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه

نبرد عفرین: اردوغان آمریکا را «ماشین دروغ‌پردازی» خواند

Share