Share

واحد نخست نیروگاه اتمی بوشهر در جنوب ایران در نیمه اول سال ۲۰۱۲ میلادی به ظرفیت ۱۰۰ درصدی می‌‌رسد.

 

به گزارش ریا نووستی، شرکت "انرگو اتم" اوکراین اعلام کرده است در حال حاضر نیروگاه اتمی بوشهر در مرحله استفاده از ۵۰ درصد ظرفیت خود قرار دارد و قرار است مراحل بعدی استفاده از ۷۵ و ۱۰۰ درصد ظرفیت انجام شده و این نیروگاه در نیمه اول سال آینده میلادی برای بهره‌برداری به ایران تحویل داده شود.

آزمایش پیش از راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر از روز ۱۰ تا ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی طبق درخواست ایران انجام شد.

نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه اتمی ایران است که از ۳۵ سال پیش ساخت آن آغاز شده اما هنوز راه‌اندازی نشده است، ایران می‌گوید هدفش از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تولید برق است

نمایندگان روسیه، اوکراین، ارمنستان، مجارستان، فرانسه و بلژیک در تست انجام شده توسط مرکز منطقه‌ای انجمن جهانی اپراتورهای هسته‌ای در مسکو شرکت کردند.

در اواخرژانویه ۲۰۱۱ شرکت، "اتم استروی اکسپورت"، پیمانکار نیروگاه بوشهر، مرحله نوبتی راه‌اندازی فیزیکی نیروگاه بوشهر را انجام داد.

راه‌اندازی فیزیکی به معنای پایان مرحله آزمایشات تمام سیستم‌های واحد تولید انرژی نیروگاه اتمی است و سپس به دنبال بارگذاری سوخت هسته‌ای، تولید برق در آن شروع می‌شود.

نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه اتمی ایران است که از ۳۵ سال پیش ساخت آن آغاز شده اما هنوز راه‌اندازی نشده است. ایران می‌گوید هدفش از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تولید برق است.

عملیات احداث این نیروگاه در سال ۱۳۵۵ و در زمان محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران طی قراردادی با کشور آلمان آغاز شد. اما در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۶۰ خورشیدی، آلمان از ادامه همکاری در این پروژه انصراف داد.

با انصراف آلمان، روسیه از ۱۵ سال پیش کار احداث نیروگاه بوشهر را آغاز کرده اما تاکنون زمان راه‌اندازی این نیروگاه چندین بار به تعویق افتاده است.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۰ در نشست کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه گفت: "نیروگاه بوشهر از ارزشمندترین نمادهای همکاری ایران و روسیه است."

صالحی در حالی همکاری روسیه را در ساخت نیروگاه بوشهر "ارزشمند" توصیف کرده که شماری از نمایندگان مجلس ایران از نحوه تکمیل این نیروگاه به دست روسیه انتقاد می‌کنند.

حسین نجابت یکی از نمایندگان مجلس ۱۴ شهریور گفت روسیه در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر "رو راست" نبوده و پس از افتتاح کامل این نیروگاه "باید برای همیشه با حضور روس‌ها در طرح‌های اتمی ایران خداحافظی کرد."

با تأخیرهای پی‌درپی در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر، مجلس ایران کمیته‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل داد.

حسن غفوری‌فرد، رئیس کمیته ویژه بررسی علل تأخیر نیروگاه بوشهر چندی پیش به خبرگزاری مهر گفت ممکن است ساخت یک نیروگاه اتمی‌ جدید از تکمیل نیروگاه بوشهر باصرفه‌تر باشد.

 

Share