Share

بازار ارز در ایران همچنان بحرانی است. رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید: گواهی سپرده ارزی با استقبال روبرو نشد. خبرگزاری‌ها از توقف دوباره خرید و فروش در بازار تهران خبر می‌دهند.

صف خرید دلار در مقابل صرافی‌های تهران اسفند ۹۶

خرید و فروش دلار در صرافی‌های تهران از صبح دوشنبه ۷ اسفند بار دیگر متوقف شد. خبرگزاری کار ایران (ایلنا) از صف‌های طولانی خرید دلار در مقابل صرافی‌ها خبر داد.

صف‌های طولانی تقاضا در مقابل صرافی‌ها در حالی ایجاد شد که  بیشتر صرافی‌ها از خرید و فروش دلار خودداری کردند.

توقف خرید و فروش ارز دو هفته پس از آن رخ داد که دولت با سیاست‌های پلیسی اعلام کرد که آرامش را به بازار ارز باز می‌گرداند.

با این حال یکی از صرافان تهران به ایلنا گفته است که دولت از توزیع ارز به صرافی‌ها خودداری می‌کند.

همچنین خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، هم از عدم فروش دلار به دلیل آنچه که کمبود ارز اعلام شده، خبر داد.

محمد کشتی‌آرای، عضو هیات رییسه اتحادیه طلا و جواهر، در پیوند با این موضوع گفت: با توجه به کمبود موجودی ارز، در حال حاضر به هیچ عنوان در صرافی‌ها و بازار خرید و فروش ارز، به ویژه دلار صورت نمی‌گیرد.

او گفت که این شرایط بر افزایش قیمت سکه و طلا تاثیرگذار بوده و قیمت سکه تمام بهار آزادی به یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش ۵۰۰۰ تومانی به قیمت ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

همزمان با این وضعیت ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران، سیاست این بانک مبنی بر جذب سپرده‌های ارزی را ناموفق خواند. او گفت که از سپرده‌های ارزی استقبالی صورت نگرفته است.

بانک مرکزی ایران چندی پیش پس از بحرانی شدن بازار ارز، به بانک‌ها اجازه داد تا نرخ سود سپرده‌های ارزی و ریالی را تا ۲۰ درصد افزایش دهند.

به گفته سیف طی ۲۸ بهمن تا سوم اسفند امسال ۱۰۱ هزار میلیارد تومان گواهی سپرده ریالی به فروش رسیده، اما استقبال خوبی از گواهی سپرده ریالی نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی از اعلام میزان فروش گواهی سپرده ارزی طی دو هفته گذشته خودداری کرد.

قیمت دلار و یورو طی ماه‌های گذشته در بازار ارز تهران به شدت افزایش یافت و به ترتیب از مرز ۴۸۰۰ و ۶۱۰۰ تومان عبور کرد.

این وضعیت به تذکر بیش از ۹۰ نماینده مجلس به رئیس دولت و مداخله پلیسی دولت در بازار انجامید.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه در جریان برخورد پلیسی با بازار ارز بیش از ۳۰ تن به اتهام دلالی بازداشت شدند.


بیشتر بخوانید:

رونمایی از متهم بازار ارز: دست‌های آشکار دولت

Share