Share

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که به‌منظور ارسال کمک‌های انسانی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور دستور داده است که حملات هوایی به غوطه شرقی هر روز به‌مدت پنج ساعت  متوقف شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

خبرگزاری ریا نووستی روسیه ضمن اعلام این خبر افزوده است که توقف حملات از فردا سه‌شنبه ۲۷ فوریه / ۸ اسفند، هر روز از ساعت ۹ تا ۱۴ به‌وقت محلی خواهد بود.

از سوی دیگر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته است که یک «گذرگاه انسان‌دوستانه» گشوده خواهد شد تا به غیرنظامیان امکان خروج از این منطقه داده شود.

غوطه شرقی در نزدیکی دمشق واقع شده و در دست شورشیان قرار دارد. نیروهای دولتی سوریه این منطقه را از سال ۲۰۱۳ در محاصره دارند و ارتش این کشور با حمایت هم‌پیمانان خود، از جمله روسیه و ایران بیش از یک هفته است که حملاتی را به این منطقه آغاز کرده است. تاکنون بیش از ۵۰۰ غیرنظامی در این حملات کشته شده‌اند.

پیش از این تصمیم، خبرگزاری تاس به‌نقل از سخنگوی کرملین گزارش داده بود که ولادیمیر پوتین با اعضای شورای امنیت ملی روسیه درباره اوضاع غوطه شرقی گفت‌وگو کرده است.

دمیتری پسکوف به تاس گفت شورای امنیت ملی روسیه در مورد «اعمال تحریک‌آمیز» شورشیان سوریه در غوطه شرقی ابراز نگرانی کرده است.

مسکو این اقدامات را به‌عنوان راهی برای نجات جان انسان‌ها ارائه می‌دهد. مخالفان رژیم اما از «روش‌های بی‌شرمانه» برای خالی کردن آخرین سنگرهای شورشیان سخن می‌گویند. در زمان محاصره حلب نیز همین پیشنهادها برای تصرف کامل حلب ارائه شده بود.

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل شنبه ۲۴ فوریه / ۵ اسفند قطع‌نامه‌ای را تصویب کردند که در آن «برقراری فوری آتش‌بس ۳۰ روزه بشردوستانه در سوریه» برای ارائه کمک به شهروندان و تخلیه‌های پزشکی در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر اما حملات هوایی به غوطه شرقی همچنان ادامه دارد.

فرانسه و آلمان یکشنبه ۲۵ فوریه / ۶ اسفند ولادیمیر پوتین را فراخواندند تا برای متوقف کردن بمباران غوطه شرقی بر رژیم بشار اسد «بیشترین فشار» را بیاورد.

در مدت یک روز گذشته همچنین خبرهایی از استفاده از گاز کلر در حملات به غوطه شرقی منتشر شد که هنوز درستی آن کاملاً تأیید نشده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در ژنو از طرف‌های درگیری در غوطه شرقی خواست تا آتش‌بس ۳۰ روزه را که شورای امنیت تصویب کرد به‌اجرا بگذارند و به این «جهنم روی زمین» پایان دهند.

بیشتر بخوانید:

مکرون خطاب به اردوغان: آتش‌بس شامل عفرین هم می‌شود

Share