Share

بعد از آنکه روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا، بریتانیا و فرانسه در محکومیت دخالت ایران در جنگ یمن را وتو کرد، ایالات متحده، ایران را به اقدامات بازدارنده یک جانبه تهدید کرد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل که به هندوراس سفر کرده است، سه‌شنبه ۲۷ فوریه/۸ اسفند هنگام ورود به  تگوسیگالپا پایتخت هندوراس گفت:

«اگر روسیه همچنان از ایران جانبداری کند، آمریکا و متحدانش چاره‌ای ندارند جز آنکه به تشخیص خود عمل کنند. اگر ما نتوانیم اقدامات مورد نظرمان را از طریق شورای امنیت، انجام دهیم، خودمان عمل می‌کنیم.»

هیلی درباره اقدامات مورد نظرش سکوت کرد.

شامگاه گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی بریتانیا که شکل تخفیف‌یافته قطعنامه پیشنهادی آمریکا و فرانسه بود ۱۱ رأی آورد اما روسیه آن را وتو کرد. اعضای شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی روسیه رأی دادند و تحریم تسلیحاتی یمن را تمدید کردند. چنانچه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و فرانسه وتو نمی‌شد، آمریکا می‌توانست با تکیه بر این قطعنامه ایران را به عنوان کشوری که صلح و ثبات جهانی را تهدید می‌کند معرفی کند و به این ترتیب افزودن مکمل‌هایی به برجام برای نظارت بر برنامه موشکی ایران یا خروج از برجام تسهیل می‌شد.

نیکی هیلی در ادامه سخنانش در تگوسیگالپا با اشاره به برجام گفت، وتوی روسیه به بقای برجام کمک چندانی نکرده است.

بیشتر بخوانید:

روسیه قطعنامه محکومیت ایران در جنگ یمن را وتو کرد

Share