Share

رضا شهابی، فعال کارگری زندانی که بیش از سه هفته است در اعتصاب غذا به‌سر‌ می‌برد، به بیمارستان منتقل شد.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، نادر نادری، برادر همسر رضا شهابی، عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه گفت که این فعال کارگری بامداد روز چهارشنبه ۲۳ آذرماه به بیمارستان خمینی تهران منتقل شده است.

آقای نادری گفت صبح چهارشنبه وقتی خانواده‌اش به ملاقات وی رفتند متوجه شده‌اند رضا شهابی به بیمارستانی که نام آن مشخص نبود منتقل شده است.

به گفته وی خانواده پس از گشتن همه بیمارستان‌ها سرانجام او را در بیمارستان خمینی یافته‌اند که تحت حفاظت مأموران به‌سر می‌برد.

این مأموران به اعضای خانواده اجازه ندادند که به رضا شهابی نزدیک شوند. آن‌ها از فاصله ۱۰ متری او را دیده‌اند و وی توانسته است تنها چند جمله کوتاه با آنان صحبت کند.

به گفته خانواده رضا شهابی، وی در بیمارستان نیز به اعتصابش ادامه می‌دهد و تا بهتر شدن واقعی شرایطش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد

نادر نادری ضمن اظهار نارضایتی از وضعیت رضا شهابی گفت: "ایشان هنوز هم موقعیت خوبی ندارد. بیمارستانش در حد خوبی نیست و رسیدگی چندانی به او نمی‌شود."

وی افزود گردن این فعال کارگری به‌شدت درد می‌کند و سمت چپ بدنش از کار افتاده است.

برادر همسر رضا شهابی گفت که در بیمارستان، پزشکی او را معالجه نکرده است و فقط از وی آزمایش، عکس و سی‌تی اسکن گرفته‌اند که پاسخ آن نیز پنجم دی‌ماه مشخص خواهد شد.

نادر نادری از قول خانواده این کارگر از مسئولان قضایی خواست تا امکاناتی برای رسیدگی فوری او فراهم شود.

رضا شهابی، از یکم آذرماه در اعتراض به عدم انتقالش به بیمارستان و بلاتکلیفی پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

به گفته خانواده رضا شهابی، وی در بیمارستان نیز به اعتصابش ادامه می‌دهد و تا بهتر شدن واقعی شرایطش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

چهار مهره گردن آقای شهابی دچار ساییدگی شده است و از ناحیه کمر نیز ناراحتی شدید دارد. پزشکان گفته‌اند او باید سریع تحت عمل جراحی قرار بگیرد و شش ماه نیز بستری باشد. پزشک قانونی نظر پزشکان را تأیید کرده است.

خانواده شهابی گفته‌اند که به‌دلیل استفاده از مسکن‌های آرام‌بخش در زندان، وی دچار مشکلات کبد و معده نیز شده است.

روز نهم آذرماه جاری احمد صدر حاج‌سیدجوادی، حبیب‌الله پیمان، حسین شاه‌حسینی، اعظم طالقانی و لطف‌الله میثمی، پنج تن از فعالان ملی ـ مذهبی در ایران خواهان پایان دادن به اعتصاب غذای رضا شهابی در زندان شدند.

آن‌ها اظهار امیدواری کردند که هر چه سریع‌تر به وضعیت این فعال سندیکایی رسیدگی شده و خانواده‌ وی از نگرانی بیرون آیند.

رضا شهابی بیش از ۱۵ ماه است که همچنان در بازداشت موقت و در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد. وی در روز ۲۲ خردادماه سال گذشته پس از فراخوانده شدن به دفتر مرکزی شرکت واحد، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و مدت نزدیک به شش ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت.

وی از جمله کسانی است که طی اعتصاب شش سال پیش کارگران شرکت واحد، حکم تعلیق از کار دریافت کرد. او چند هفته پیش از دستگیری، پس از چهار سال بیکاری و قطع دستمزد، با رأی دیوان‌عدالت اداری به سر کار بازگشته بود.

مدافعان حقوق بشر سال گذشته گزارش دادند که شهابی تحت انواع فشارهای روحی و جسمی قرار گرفته است تا اتهامات طرح‌شده علیه خود را بپذیرد.

با بازداشت رضا شهابی، گروه‌های مختلف در داخل ایران و خارج از این کشور خواهان آزادی وی شدند.
 

Share