Share

سخنرانی علیرضا آوایی، وزیر دادگستری ایران در چهل  هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل پرتنش بود. چند دیپلمات اروپایی از جمله مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد به اعتراض اجلاس را ترک کردند و گروهی از ایرانیان هم همزمان با سخنرانی وزیر دادگستری دولت روحانی و یکی از کسانی که در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ نقش داشته، در مقر سازمان ملل در ژنو تظاهرات کردند.

سه‌شنبه ۸ اسفند/۲۷ فوریه: سخنرانی علیرضا آوایی در مقر سازمان ملل در ژنو

علیرضا آوایی در مهر ۱۳۹۰، همراه با ۲۸ مقام دیگر در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته. اتحادیه اروپا این ۲۹ نفر را به «نقض جدی حقوق بشر» از جمله با صدور و اجرای حکم اعدام و شکنجه و یا صدور احکام قضایی ناعادلانه متهم کرده است. آوایی که گذرنامه دیپلماتیک دارد، به رغم تحریم‌ها، ویزای سفر به سوئیس را دریافت کرد و موفق شد عصر سه‌شنبه ۸ اسفند/ ۲۸ فوریه در نخستین روز برگزاری نشست حقوق بشر سازمان ملل سخنرانی کند.

 شادی صدر:

سخنرانی آوایی به نمایندگی ایران در صحن شورای حقوق بشر ملل متحد زخمی عمیق نشاند بر دل خانواده‌های جان‌باختگان کشتار ۶۷ و همه کسانی که این فرد در نقض حقوق بشرشان نقش داشته است.
این تصاویر یک بار دیگر به ما یادآوری می‌کند که تا چه حد سازمان ملل متحد و سازوکارهای حقوق بشری‌اش هنوز بیشتر بازیچه‌ای هستند دست دولت‌ها تا مرهمی بر زخم ملت‌ها.
منبع نقل قول: فیسبوک شادی صدر

وزیر دادگستری دولت روحانی و یکی از آمران قتل کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، واشنگتن را به سوءاستفاده از مسائل حقوق بشری برای رسیدن به اهداف سیاسی متهم کرد. او همچنین آمریکا را به دلیل شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل محکوم کرد و در همان حال وعده داد که با حذف مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر در ایران، آمار اعدام‌ها در جمهوری اسلامی کاهش یابد.

پیش از سخنرانی علیرضا آوایی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از اعمال روزافزون مجازات اعدام، شکنجه زندانیان و به کارگیری روش‌هایی برای اعتراف‌گیری از آنان و همچنین از کشته شدن عده‌ای از معترضان در تظاهرات سراسری دی ۹۶ اظهار نگرانی کرده بود.

تنها در سال گذشته جمهوری اسلامی ۴۸۲ متهم از جمله ۵ مجرم – کودک را اعدام کرده است.

آوایی در پاسخ به این نگرانی‌ها تنها به این وعده بسنده کرد که با اصلاحاتی در قوانین قضایی ایران، قرار است حقوق بیشتری برای متهمان و زندانیان در نظر گرفته شود. او برای نمونه به لایحه حمایت از کودکان و منع خشونت علیه زنان اشاره کرد. این لوایح همچنان در حد حرف باقی مانده‌اند.


بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از مخالفان جمهوری اسلامی در اعتراض به سخنرانی علیرضا آوایی مقابل مقر سازمان ملل در ژنو گرد آمده بودند. آوایی بعد از ایراد سخنانش حاضر نشد به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دهد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی هم از پاسخگویی به پرسش‌های برخی خبرگزاری‌ها از جمله رویترز و خبرگزاری فرانسه امتناع کرده است.

بیشتر بخوانید:

«عدالت برای ایران»: وزیر دادگستریِ پیشنهادی متهم به جنایت علیه بشریت است

Share