Share

یک نماینده مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، از ارائه گزارش‌هایی مبنی بر فروش کودکان دختر به دلیل فقر خبر داده و گفته فروش کودکان می‌تواند مانند یک بیماری مسری فراگیر شود.

مسعود رضایی فروش کودکان را یک اقدام قبیح خوانده و گفته است که هر فردی را در هر جایگاهی و به هر بهانه‌ای در معرض فروش قرار دهند و در این مورد نفس عمل ناپسند، نامشروع و نامعقول است.

به گفته این نماینده مجلس، این مساله ریشه در فقر و اعتیاد دارد و اغلب افرادی اقدام به فروش فرزند خود یا هر فردی که نگهدای از آنها در حیطه اختیارات آنها قرار دارد، می‌کنند که با مشکلات معیشتی جدی مواجه هستند.

به گفته رضایی بر اساس قوانین حکومتی و اخلاق اسلامی دستگاه‌های متولی باید از افرادی که با مشکلات معیشتی به دلیل فقر و بیکاری مواجه هستند و حتی نمی‌توانند امکانات اولیه حیات را نیز تامین کنند، حمایت کنند.

این نماینده مجلس گفته اگر موردی از فروش دختران به صورت عینی مشاهده شود دستگاه‌های برقرارکننده امنیت همچون نیروی انتظامی نیز باید ورود پیدا کنند و ضمن ممانعت از بروز آن با عاملان آن برخورد کنند و آنها را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران گفته این قبیل اقدامات همچون بیماری مسری است و با توجه به فقری که در شرایط کنونی وجود دارد، خودبخود تسری پیدا می‌کند و در نهایت می‌تواند ایجادکننده چالش‌های دیگری در حوزه آسیب‌های اجتماعی یاشد بنابراین قبل از اینکه چنین اتفاقی بیفتد. باید همچون بیماری برای پیشگیری از آن به طور جدی اقدام کرد.

اخباری در زمینه خرید و فروش کودکان در چندسال اخیر از سوی برخی مسئولان مطرح شده است. سال گذشته، انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی، وجود تجارت کودکان را تایید کرد و گفت از برنامه‌های بهزیستی برای جلوگیری از این تجارت، تشویق مادران به گرفتن رحم اجاره‌ای است.

او گفته بود که بهزیستی نمی‌تواند به مساله خرید و فروش کودکان وارد شود چون این مساله کاملا در اختیار قوه قضائیه و نیروی انتظامی ‌و دادستانی است.

شهیندخت مولاوردی هم شهریور ۱۳۹۵ گفته بود که حتی در شکم مادر هم نوزادان فروخته می‌شوند و با اینکه آماری از آنها در دست نیست، اما آنقدر تعداد آن زیاد بوده که تبدیل به یک خبر شده است.

معاون زنان و امور خانواده پدیده فروش کودکان را یک اتفاق چند عاملی خوانده و گفته بود فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، اعتیاد، کارتن‌خوابی و ازدواج کودکان از جمله عواملی هستند که می‌تواند باعث سوق دادن زنان به سمت فروش کودکان خود شود.

آبان ماه سال ۱۳۹۴، فاطمه دانشور، رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که سال‌هاست شاهد خرید و فروش نوزادان در بیشتر نقاط ایران است. او گفت خرید و فروش کودکان خیابانی در تهران افزایش یافته است.

فاطمه دانشور گفته بود که موضوع خرید و فروش نوزادان نه تنها تازه نیست بلکه پدیده‌ای است که ۱۰ سال است درگیر آن است و «بارها و بارها شاهد این اتفاق در اقصی نقاط کشور به‌ویژه تهران» بوده ‌است.

تایید خرید و فروش نوزادان از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر

Share