Share

آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل ضمن محکوم کردن شکست آتش‌بس در غوطه شرقی، دولت سوریه و روسیه را متهم به نقض این آتش‌بس کرد.

کلی کوری، معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل

کلی کوری، معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل شنبه ۲۴ فوریه / ۵ اسفند آتش‌بس ۳۰ روزه در غوطه شرقی را در قالب قطعنامه ۲۴۰۱ به تصویب رساند. تصویب این قطعنامه نتیجه حملاتی بود که نیروهای دولتی سوریه از ۱۸ فوریه / ۲۹ بهمن به این منطقه آغاز کردند و به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه تاکنون بیش از ۵۵۰ نفر کشته در بر داشته است.

کلی کوری، معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت در چهارشنبه شب ۲۸ فوریه / ۹ اسفند ادامه حملات هوایی ارتش سوریه به غوطه شرقی را محکوم کرد.

در غوطه شرقی همان سناریویی در حال تکرار است که در حلب شرقی اتفاق افتاد: محاصره نظامی، غذایی و دارویی، بمباران و حمله هوایی شدید، ناتوانی بین‌المللی در توقف ماشین جنگی، و تولید خشونت بی‌پایان برای متقاعد کردن مخالفان به بی‌ثمر و مرگ‌بار بودن مقاومت.
تنها گزینه پیش روی مخالفان اسد در غوطه توافق با دولت سوریه برای ترک و واگذاری این منطقه و جابه‌جایی به سمت مناطقی است که هنوز تحت کنترل شورشیان قرار دارد.
چنین سناریویی اما برای ساکنان غوطه شرقی قابل تصور نیست: مرز بسته است، سرزمین‌های اطراف کاملاً در اختیار دولت سوریه قرار دارد، ادلب بسیار دور و انباشته از آوارگان جنگ و فاقد زیرساخت‌ها و منابع لازم برای پذیرش یک موج جمعیتی جدید است و درعا نیز، که به غوطه نزدیک‌تر است، به دلیل تمایل اسرائیل و اردن مبنی بر حفظ بافت جمعیتی محلی و جلوگیری از تجمع مخالفان در آنجا، نمی‌تواند گزینه‌ای برای جابه‌جایی باشد. حرکت به سمت جرابلس و الباب نیز به دلیل حضور و نفوذ ترکیه ممکن نیست.
خالد صالح
غوطه شرقی حلب شرقی نیست

کلی کوری گفت: «به‌رغم فراخوان مشترک و واحد برای آتش‌بس، حملات رژیم همچنان ادامه دارد و از زمان تصویب قطعنامه در روز شنبه، صدها نفر از مردم سوریه کشته و زخمی شده‌اند.»

او افزود: «چنین حملاتی نشان‌‌دهنده نادیده گرفتن کامل شورای امنیت و سازمان ملل از سوی سوریه است.»

روسیه دوشنبه ۲۶ فوریه / ۷ اسفند اعلام کرد که آتش‌بس روزانه به‌مدت پنج ساعت را به‌منظور خروج غیرنظامیان از غوطه شرقی و ارسال کمک‌های انسانی به‌اجرا می‌گذارد. با این حال، بمباران و حملات هوایی متوقف نشده و منجر به مرگ دست‌کم چهار نفر شده است.

معاون نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل آتش‌بس روسیه را «بی‌شرمانه و بی‌رحمانه» خواند و افزود این آتش‌بس «به طرز چشمگیری مطالبات قطعنامه ۲۴۰۱ را نادیده گرفته است.»

ساکنان منطقه تحت محاصره غوطه شرقی به شبکه الجزیره گفتند که هواپیماهای رژیم سوریه چندین بار در ساعات نخست چهارشنبه این منطقه را بمباران کردند که شدیدترین آن‌ها در سه شهر دوما، مسرابا و حرستا در نزدیکی خط مرزی بوده است.

یکی از ساکنان گفته است که هیچ گونه ارسال کمک انسانی و دارویی و همچنین خروج غیرنظامیان در روز چهارشنبه صورت نگرفته است.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد روسیه موفق شده است که «یک گروه مهم» از غیرنظامیان غوطه شرقی را از این منطقه خارج کند.

الجزیره گفته است در دومین روز آتش‌بس اعلام‌شده از سوی روسیه «هیچ تحول اساسی» در این منطقه دیده نمی‌شود.

در این میان شورشیان نیز اعتمادشان را نسبت به سازمان ملل و قطعنامه آتش‌بس آن از دست داده‌اند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در شورای امنیت گفت روسیه هر آن‌چه در قدرت دارد برای اطمینان از اثربخشی آتش‌بس روزانه پنج ساعته انجام داد، اما شورشیان عملیات انساندوستانه را هدف قرار دادند.

او از رهبران شورشیان خواست تا به آن‌چه قول داده‌‌اند وفادار بمانند و افزود: «تروریست‌ها هدف مشروع برای عملیات نظامی هستند و هیچ رویکردی برای آنها وجود ندارد.»

به‌گفته او عملیات برای «خنثی کردن» تروریست‌های القاعده و فتح‌الشام، که قبلا با عنوان جبهه النصره شناخته می‌شدند در غوطه شرقی ضروری است.

الجزیر گزارش داده است که برخی از گروه‌های شورشیان به شورای امنیت گفته‌اند که خواهان آتش‌بس هستند و حاضرند تمامی عناصر جبهه النصره را از غوطه شرقی خارج کنند.

روز گذشته (چهارشنبه) رویترز به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که غوطه شرقی در مدت پنج ساعت آتش‌بسی که روسیه اعلام کرده آرام بود اما از بعد از ظهر نبردها از سر گرفته شد.

بیشتر بخوانید:

ادامه درگیری‌های نظامی در غوطه شرقی به‌رغم اعلام آتش‌بس

Share