Share

حسین الله‌کرم، سرکرده انصار حزب‌الله می‌گوید محمود احمدی‌‌نژاد طرفدار هرج و مرج نیست، بلکه با نامه‌نگاری به رهبر جمهوری اسلامی درباره ضرورت برکناری رئیس قوه قضائیه و برگزاری انتخابات آزاد در ایران فقط خواسته خود را مطرح کرده است. در همان حال عباس سلیمی‌نمین، سیاستمدار اصول‌گرا از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواسته است تا «برخورد مدبرانه نظام» با احمدی‌‌نژاد، سخنان رئیس سابق جمهوری اسلامی را بی‌پاسخ بگذارد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس سابق جمهوری اسلامی: «لات از چشم‌افتاده‌ای» که در انتظار «برخورد مدبرانه نظام» است

محمود احمدی‌‌نژاد ۲ اسفند در واکنش به سخنان رهبر جمهوری اسلامی و اعتراف او به بی‌عدالتی و تبعیض در ایران، در نامه‌ای به علی خامنه‌ای خواستار برکناری رئیس قوه قضاییه و «برگزاری فوری و آزاد انتخابات» در ایران بدون دخالت «نهادهای انتظامی» و «مهندسی شورای نگهبان» شد. او در این نامه با اشاره به «قدرت و اختیارات بسیار گسترده و بی‌بدیل» رهبر جمهوری اسلامی یادآوری کرده بود که درخواست او برای برگزاری انتخابات آزاد و برکناری صادق لاریجانی فقط یک توصیه اخلاقی نیست، بلکه نیازمند «اقدامات عملی و فوری» خامنه‌ای برای اصلاح وضع کشور «در جهت خواست و رضایت مردم است.»

گسست ایدئولوژیک از رژیم:

گسست ایدئولوژیک از رژیم هنوز پیش رفته نیست. اگر زمانی گسستی صورت گیرد، این جدایی، جدایی یکباره از همه‌ی آن بینش و منشی نیست که سیستم سیاسی آپارتاید جنسی و دینی نمودی از آن است. گسست، نخست به صورت نافرمانی بروز می‌کند و بیزاری از سخنگو، نه لزوماً خود سخن. وقتی این بی‌زاری در جمع بیان شود و فریاد زده شود، یک روند رهایی‌بخش آغاز می‌شود که مشخصه‌ی آن خودآگاهی و اطمینان به خود است. اینجاست که امکان‌هایی پدید می‌آید تا رهایی تا حد پس راندن ایدئولوژی پیش رود، آگاهی‌ دیگری شکل گیرد و به اصطلاحی فنی، سوژه (نهاد انسانی)، سوژه‌ی دیگری شود.
 جنبش که پیش می‌رود، احمدی‌نژاد هم به نوعی می‌دود و این دویدن، انرژی‌ای از دستگاه می‌گیرد، که بنیه‌اش را به تحلیل می‌برد.
احمدی‌نژاد پدیده‌ی غریب و هم‌هنگام آشنایی است.
 احمدی‌نژاد مهندس نظام است، اما نه از آن مهندسانی که در ابتدای حکومت اسلامی در خدمت ملاها درآمدند تا سازندگی کنند و معجزه‌ی پیوند ایمان و تکنیک را به نمایش بگذارند. در ابتدا تکنیک در خدمت ایمان بود. در مورد احمدی‌نژاد، ایمان خود امری تکنیکی است.
او رمالی است که دکتر-مهندس شده است. در ذهن او جن و اتم، معجزه و سانتریفوژ، معراج و موشک در کنار هم ردیف شده‌اند. احمدی‌نژاد به همه درس می‌دهد. او ختم روزگار است. در مجلس آخوندی هم درس دین می‌دهد. پیش لوطی هم عنتربازی می‌کند.
احمدی‌نژاد ترکیبی از رذالت و ساده‌لوحی است. او مجموعه‌ای از بدترین خصلت‌های فرهنگی ما را در خود جمع کرده، به این جهت بسی خودمانی جلوه می‌کند: دروغ می‌گوید و ای بسا صادقانه. غلو می‌کند، زرنگ است و تصور می‌کند هر جا کم آوردی، می‌توانی از زرنگی‌ات مایه بگذاری و جبران کنی. در وجود همه‌ی ما قدری احمدی‌نژاد وجود دارد.
احمدی‌نژاد تحقیر شد‌ه‌ای است که خود تحقیر می‌کند. سرشار از نفرت است، اما کرامت دارد. به موضوع نفرتش که می‌نگرد، می‌پندارد مبعوث شده است تا او را از ضلالت نجات دهد.
احمدی‌نژاد نماینده‌ی سنتی است جهش‌کرده به مدرنیت. او مظهر عقب‌ماندگی مدرن ما و مدرنیت عقب‌مانده‌ی ماست. او اعلام ورشکستگی فرهنگ است.
محمدرضا نیکفر

اصول‌گرایان نامه احمدی‌نژاد به خامنه‌ای را ساختارشکنانه درک کرده بودند. حسین الله‌کرم، سرکرده انصار حزب‌الله در گفت‌وگویی که پنجشنبه ۱۰ اسفند خبرآنلاین با او انجام داده در صدد دفاع از رئیس سابق جمهوری اسلامی برآمده. الله‌کرم گفته است:

«اینها [نامه احمدی‌نژاد به خامنه‌ای] ابراز مطالبات است. آقای احمدی نژاد نه جایگاه قانونی و نه اختیارات لازم در این زمینه [برکناری صادق لاریجانی و انتخابات آزاد] را دارد. معتقدم هر کسی از جمله احمدی‌نژاد یا آحاد ملت می‌تواند مطالبات خود را بازگو کند.»

مهم‌ترین درخواست احمدی‌نژاد از خامنه‌ای، برگزاری انتخابات آزاد بود. شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری صلاحیت او و اسفندیار رحیم مشایی را رد کرده بود.  سرکرده انصار حزب‌الله در گفت‌وگوی یاد شده با خبرآنلاین گفته است:

«انتخابات آزاد در چارچوب قانون معنا پیدا می‌کند وگرنه هرج و مرج می‌شود، احمدی‌نژاد نیز طرفدار هرج و مرج نیست، بلکه طرفدار انتخابات آزاد است. اما اینکه بخواهیم شورای نگهبان در برگزاری انتخابات دخالت نکند، در تضاد با قانون است.»

اتحادیه اروپا حسین الله‌کرم را به دلیل سرکوب نهضت دانشجویی در سال ۷۸، حمله به سینما قدس در سال ۷۴، محاصره فرودگاه خرم‌آباد در سال ۷۹ و بسیاری اقدامات تشنج‌آفرین و فراقانونی در ایران در فهرست تحریم‌های خود قرار داده.

عباس سلیمی‌نمین از سیاستمداران اصول‌گرای نزدیک به حبیب‌الله عسگراولادی و از مخالفان حصر موسوی و کروبی، اما درباره احمدی‌نژاد و نامه‌نگاری‌اش با رهبر جمهوری اسلامی نظر متفاوتی دارد. او در گفت‌وگو با نامه‌نیوز معتقد است که احمدی‌نژاد به بن‌بست رسیده و در صدد جلب توجه و تحریک قوه قضائیه برای اهمال در محاکمه نزدیکانش است:

«اینکه حرف‌های آقای احمدی‌نژاد تحمل می‌شود را نباید در وادی مدارا تعریف کرد. به نظر من در اینجا تعقل به خرج داده می‌شود نه مدارا.اگر با آقای احمدی‌نژاد برخورد می‌شد یا بشود، باعث نخواهد شد که توجه جامعه به پرونده تخلفات اطرافیان ایشان در حاشیه قرار بگیرد.»

امیررضا واعظ آشتیانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب دو روز قبل در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» از قصد «نظام» برای برخورد مدبرانه با رئیس سابق جمهوری اسلامی خبر داده بود:

«نظام در حال مدیریت مدبرانه قضیه است. به یک‌باره وارد یک موضوع خاص نمی‌شود و اجازه داده که مسائل فرایند خودش را طی کند و به مرحله‌ای برسد که بتوان تصمیم‌ خردمندانه و اثرگذار گرفت.»

سلیمی نمین به صادق لاریجانی توصیه کرده که تا آن زمان، تحریکات احمدی‌نژاد را بی‌پاسخ بگذارد. سخنگوی قوه قضائیه پیش از این از احمدی‌‌‌نژاد به عنوان یک لات از چشم افتاده یاد کرده بود. مسعود فیروزآبادی، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم سه روز قبل گفته بود باید اعتراف کرد که میرحسین موسوی از باطن احمدی‌‌نژاد خبر داشت.

بیشتر بخوانید:

پدیده احمدی‌نژاد

Share