Share

اتحادیه عرب گفته است در نشستی درباره ارسال پرونده سوریه به شورای امنیت سازمان ملل تصمیم‌گیری می‌کند.

 

به گزارش الجزیره، شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر قطر روز شنبه ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر ۱۳۹۰) گفت اتحادیه عرب ممکن است روز چهارشنبه (۲۱ دسامبر) طرح صلح خود را با هدف پایان یافتن خشونت‌ها در سوریه به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کند.

اتحادیه عرب پیشتر برای حل بحران سوریه طرحی را به دولت این کشور پیشنهاد داده بود. بر اساس این طرح دولت سوریه باید خشونت را در این کشور متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند، نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد، به رسانه‌های مستقل اجازه دهد از واقعیت‌ها در سوریه گزارش تهیه کنند، به نمایندگان اتحادیه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوریه دیدار کنند و با نظارت اتحادیه عرب با مخالفان گفت‌وگو کند.

اتحادیه عرب می‌گوید اگر سوریه تا روز چهارشنبه این طرح را نپذیرد، پرونده این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل می‌فرستد.

بر اساس طرح اتحادیه عرب، دولت سوریه باید خشونت را در این کشور متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند، نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد، به رسانه‌های مستقل اجازه دهد از واقعیت‌ها در سوریه گزارش تهیه کنند، به نمایندگان اتحادیه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوریه دیدار کنند و با نظارت اتحادیه عرب با مخالفان گفت‌وگو کند

اتحادیه عرب تاکنون چندین بار به سوریه ضرب‌الاجل داده اما دولت این کشور هیچ‌گاه خواسته‌های این اتحادیه را نپذیرفته است و بر همین اساس هدف تحریم‌ قرار گرفته است. آمریکا، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و ترکیه تحریم‌هایی را علیه این کشور برقرار کرده‌اند.

در همین حال عراق می‌گوید مذاکرات "مثبتی" با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فلاح فیاض مشاور امنیت ملی عراق گفت جزییات مذاکرات "مثبت" با اسد را روز چهارشنبه در اختیار اعضای اتحادیه عرب می‌گذارد.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد. برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه تاکنون بیش از پنج هزار کشته به‌جا گذاشته است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل این وضعیت را "غیر قابل تحمل" خوانده و از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا پرونده سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی بفرستد.

روسیه که تا پیش از این در برابر سوریه مواضع مسالمت‌جویانه‌ای داشت، روز پنج‌شنبه ۱۵ دسامبر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکوم کردن خشونت‌ها در سوریه، به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

این پیش‌نویس "استفاده گسترده از خشونت" را توسط حکومت سوریه محکوم کرده و از دولت این کشور خواسته است تا به سرکوب مخالفان پایان دهد. با این حال روسیه در این پیش‌نویس، به تحریم‌ها اشاره‌ای نکرده است.

آمریکا از این اقدام روسیه استقبال کرده و فرانسه نیز این این اقدام روسیه را "تحول بزرگ" خوانده است. با این حال کشورهای غربی می‌گویند این پیش‌نویس نیاز به بازنگری دارد.

مواضع روسیه از آن جهت با استقبال کشورهای غربی روبرو شده که مسکو تا پیش از این از هرگونه اقدام بین‌المللی علیه سوریه انتقاد می‌کرد.

تظاهرکنندگان در سوریه خواهان پایان یافتن حکومت اسد و برگزاری انتخابات دموکراتیک هستند اما دولت سوریه مخالفان را "گروه‌های تبهکار" می‌خواند.

بشار اسد از سال ۲۰۰۰ تاکنون در قدرت است و پدرش حافظ اسد نیز به مدت سه دهه در این کشور حکومت کرد.

 

Share